Brandeis Üniversitesi profesörlerinden Robert Sekuler ilginç bir araştırmaya imza attı. Video oyunlarının ses kapalı ve ses açık şekilde oynandığında arada bir performans farkı olup olmadığını gözlemledi. 

Video oyunları günümüzde çok gelişti. Artık grafik ve ses kailtesi olarak çok iyi işlere imza atan oyunları görüyoruz. Üstün grafiklere sahip gerçekçi ses efektleri olan bir oyunu oynamak da açıkçası ayrı bir keyif veriyor.

Brandeis Üniversitesi profesörlerinden Robert Sekuler tarafından geçtiğimiz dönemde ilginç bir çalışma başlatıldı. Ses kalitesi konusunda araştırmalar yapan Robert Sekuler, insanların video oyunlarını sessiz ve ses açık bir şekilde oynadığında arada çok büyük bir fark olduğunu ortaya çıkardı.

Video Oyunlarını Ses Açıkken Oynamak Daha İyi Sonuçlar Veriyor

Profesör bunun için ekibiyle birlikte özel bir oyun da geliştirildi. Söz konusu oyunun ismi Balık Polisi. Bu oyunda karşınıza çıkan çeşitli türlerdeki balıklara göre reaksiyon vermek durumundasınız. Oyunda kötü ve iyi balıklar var. İyi balığı görünce farklı, kötü balığı görünce farklı butona basmanız gerekiyor. Oyun ilk etapta sadece görmeye dayalı bir oyun gibi gözüküyor yani oyunun sesini kısarsanız performansta bir düşüş olmayacağı düşünülüyor fakat öyle değil. Çünkü iyi balık ve kötü balık farklı sesler çıkarıyor. Haliyle ses açık oynarken kötü balığın sesini duyduğunuzda oyunu çok daha iyi oynuyorsunuz.

Robert Sekuler bu durumun nedenini insanların bir işlemi hızlı yapabilmek için birden fazla bilgi kaynağına ihtiyaç duyması olarak açıklıyor. Bir kişi birden fazla duyu organı ile algıladığında işlemleri çok daha hızlı yapabilir ve işlerinde çok daha başarılı olabilir. Video oyunda da görme ve duyma organlarını aynı anda kullananlar çok daha başarılı oluyor.

Oyun Fiyatlarında Yoğun Artışlar Yaşanabilir

CEVAP VER