Oyun dünyasında genellikle en ünlü oyun serileri esasen kitaplardan ilham alınarak üretiliyorlar. Aynı şekilde filmler de öyle. Peki, ünlü bazı oyun serilerinin asıl üreticileri olan kitap yazarları, oyunlarla ilgili ne düşünüyorlar? İşte bu konuda oldukça sevimli bazı röportajlar yapılmış.

Röportajlarda bazı yazarların kitabının oyuna dönüşmesi konusunda son derece memnun olduğu gözükürken bazı yazalar ise bu durumdan oldukça hoşnutsuz. Mesela hoşnutsuz olan en önemli yazarlardan birisi Sapkowski… Ünlü yazar Sapkowski, dünyanın en ünlü oyun serilerinden olan The Witcher serisinin esas yazarı. Yani esasen The Witcher serisi bir kitaptı ancak sonradan Polonyalı oyun şirketi tarafından projesi satın alınıp bir oyuna dönüştürüldü. Sapkowski, insanların oyunun piyasaya sürüldükten sonra ve üne kavuştuktan sonra The Witcher serisi kitaplarını çok daha az satın aldığını söylüyor. Ve yine Sapkowski’ye göre insanların çoğunluğu The Witcher serisi oyunlardan değil kitaplardan tanımış ancak oyun dünyası sonradan daha öne geçmiş.

Öte yandan bir diğer ünlü oyun serisi Metro’nun esas yazarı Glukhovsky, oyun dünyasında serinin ünlenmesinden dolayı son derece mutlu. Aynı zamanda Glukhovsky, Sapkowski’nin tam aksine kitaplarının artık çok daha fazla sattığını düşünüyor. Bunun da oyun dünyası sayesinde olduğu görüşünde. Aynı zamanda Glukhovsky, Metro 2033 oyununu geliştiren ekibe telif hakkı vermenin de ötesinde bazı yardımlarda bulunuyor. Yani sadece telif hakkı anlamında değil, oyunun geliştirilmesine de katkı sağlıyor.

 

1 YORUM

CEVAP VER