1 Şubat 2017’de çıkışını gerçekleştiren oyunda, İngilizce’ye arayüz, seslendirme ve alt yazı olarak tam destek sağlanırken, İngilizce haricinde hiçbir dil oyunda desteklenmiyor.

Söz konusu incelemeye başlamadan önce, oyunun yayınlanmasından önce tartışmalar yaşandığından ve oyunun yasaklanmaya kadar gittiğinden bahsetmek istiyorum.  Temel olarak, oyun yayınlanmadan önce, oyun mağaza sayfasını gerçekte serbest bırakılmadan önce belirli bir süre ayarlamış ve mağaza sayfası kurulumundan sonra serbest bırakılana kadar geçen süre boyunca oyun uzun bir ödül listesine sahip bir oyun olarak görünüyordu.

Medya kuruluşlarının bu konuyu ele aldığını fark ettikten sonra geliştirici, giderek daha fazla insanın farkına vardıktan sonra ödülleri hızlı bir şekilde kaldırdı. Çünkü insanlar bu oyunu alarak Steam’da çok hızlı bir şekilde yükselme imkanına sahip olacaktı.

Oyun, kırılmış İngilizce anlatımıyla ve sayıların ortaya çıktığı sırada ana karakterin kılıcıyla bir şeylere vurduğu bir video ile anlatılıyor. Bunu fan yapımı kötü bir machinima projesi olarak sunarsan, affedilirsin.

Oyunun ilk 5 dakikası karanlık bir zeminin üzerine korkunç bir dil bilgisi ile birlikte bir PowerPoint sunusu gibi çalışan bir açılış sahnesi ile gülünç derecede kötü. Oyunun mobil bir bağlantı noktası olduğu erken dönemde çok acı vericidir çünkü PC’nin kontrollerini çabucak bir şekilde gerçekleştirebilmeniz neredeyse imkansız. Hatta oyunu, bilgisayardan oynayabilmek bile sizi zorlayacaktır. Aynı zamanda, bir namlu üzerine durmanız gereken bir macera ile açılır … ve şaka yapmıyorum, kelimenin tam anlamıyla bir namluda durursunuz ve ilk göreviniz tamamlanır.

Oyunda aldığınız ikinci görev bir hancıdan geliyor ve kelimenin tam anlamıyla sadece “2 iskeleti öldürmem gerekiyor, iskeletleri benim için öldürebilir misiniz lütfen?” Der. Yani 2 iskeleti öldürüp geri dönün ve iyileştirici bir iksir alın. Bir sonraki görevin? “10 iskeleti öldürmem gerekiyor, iskeletleri benim için öldürebilir misin, lütfen?”..

Oyun içinde bulunan savaşlarda da problem bulunuyor. Düşmanlara 50 metre uzakta olsanız bile sadece bir vuruş ile birlikte onları öldürebilmeniz mümkün. Tabii ki bu da oyun için herhangi bir strateji olmadığı anlamına gelir; sadece onlara gidin; Saldırı düğmesine basın ve çevrenizdeki her şeyi hemencecik öldürün.

Bunun yanı sıra görevler, RPG tarzı oyunlarda sıkça rastlayabildiğiniz görevlerden. Hatta belli bir oyundan kopyala, yapıştır yapılmış gibi. Bunu öldür, namluda dur (silahı bir tarafa tut), şunu al, şunu götür. Oyunun bir hikayesi de yok halbuki RPG tarzı oyunlarda en önemli unsur hikayedir.

Genel olarak oyunun sıkıcı olduğunu söylemem mümkün. Bu oyun bir iş. Oyun değil. 13 TL’lik fiyatıyla, bana bağış yap demeye getiriyor. Geliştiricinin gelen eleştirilere tavrı ve iadeleri kabul etmemesi de ayrı bir mevzu. Bu tarz bir oyun için hele de 13 TL gibi fahiş bir fiyatın alınmasını, oyuncuya hakaret olarak görüyorum.

 

CEVAP VER