Ünlü platformlardan Steam, özgün olmayan yapımlara karşı yoğun bir önlem almaya başladı. Konu ile ilgili detaylar…

Günümüzün en ünlü oyun mağazalarından Steam, bildiğiniz gibi binlerce oyunu içerisinde barındırıyor ve oyunları uygun fiyata sunmasıyla dikkat çekiyor. Özellikle zaman zaman gerçekleştirilen önemli kampanyalar ile oyunlara kolaylıkla sahip olabiliyorsunuz.

Steam’de genel itibariyle kaliteli oyunlar bulunuyor ancak son yıllarda oyun çeşitliliği çok fazla arttırılmıştı ve hazır oyun motorları nedeniyle oyun sayısı da çok yükselmişti. İşte bu durumu art niyetli olarak kullanan pek çok oyun şirketi ortaya çıktı. Öğrenilene göre bazı kişiler özgün olmayan oyun sunuyor yani eskiden bulunan oyunları bir şekilde çalıp onun üzerine oyun inşa edip satıyorlar.

Valve'ye 3 milyon dolarlık ceza şoku! 2

Bu konuda özellikle bazı firmalara karşı incelemeler yapan Steam ekibi, platformda çok fazla sahte oyunun bulunduğunu keşfetti ve üstelik bunlardan bazılarının çok yüksek fiyata satıldığını analiz etti. Bu doğrultuda Steam platformundan çok sayıda oyunun kaldırılmasında karar kılındı.

Steam tarafından açıklanana göre 173 oyunun Steam’den kaldırılması için düğmeye basıldı. Bu hareketliliklerin önümüzdeki süreçte de devam edeceğinin altı çizildi. Artık Steam platformunda yalnızca kaliteli, para vermeye değer özgün yapımlara yer verilmesine dikkat edilecek.

Steam’de bu oyunların yaygınlaşmasının bir numaralı sebebi de platformda bulunan Steam Direct sisteminin de başarısız olmasıydı. Oyun üreticilerini daha sıkı elekten geçirmeleri gerekiyorlar.

 Assassin’s Creed Origins’in Yapay Zekası Sanıldığından Daha Güçlü Olacak

CEVAP VER