Bu yazımızda PC’de oyun oynamanın konsolda oyun oynamaya göre ne gibi avantajlarının olduğundan bahsediyoruz.

Bilgisayar – konsol savaşı uzun yıllardır hayatımızın içinde. Pek çok kişi bu iki platformdan birinin daha iyi olduğunu savunuyor. PC’nin daha iyi olduğunu savunan da, oyun konsollarının daha iyi olduğunu savunanlar da çok fazla… Oyun konsollarının PC’ye karşı günümüzde hareketlendiği şu dönemde yinede PC’de oyun oynamanın avantajlarını bir hatırlatmak da gerekiyor.

Klavye ve Fare Özgürlüğü

Bazı oyuncular gamepad ile oyun oynamayı sevemezler. Özellikle fare-mouse kombinine alışmış bir bilgisayar oyuncusu FPS bir oyunu gamepad ile oynadığında oyun ona işkence gibi gelir. Oyun konsollarında klavye ve fare ile oyun oynanamazken PC’de ister gamepad takıp oynayabilir, isterseniz de klavye ve farenizle takılabilirsiniz.

Daha Fazla Seçenek

PC oyuncuları için oyun çeşidi çok daha fazladır ve aynı zamanda oyun için çıkan modları yükleyip kurup oynamak gibi avantajlara da sahiplerdir.

Grafiksel Üstünlük

Bazı oyunlarda oyunun Xbox ve PlayStation versiyonlarındaki grafikler daha düşük seviyedeyken PC’lerde daha üstündür. Bazı oyunlarda da fark gözle görülemeyecek kadar ufaktır.

PC İçin Çıkan Oyunlar Daha Ucuz

PC’ye çıkan oyunlar oyun konsolu için çıkan oyunlardan daha ucuza satılıyor. Örneğin FIFA 18 oyunu PC için 238 TL’ye satılıyorken oyun konsolları için 269 TL’ye satılıyor.

Online Oyun Özgürlüğü

Oyun konsolları sahipleri online oyun oynamak için yıllık belli bir abonelik ücreti ödemeleri gerekiyor. Oysa Steam gibi platformlar sayesinde PC oyuncuları oyunları online olarak ücretsiz bir şekilde oynayabiliyor.

E Peki Arkadaş Konsolun Hiç Mi Avantajı Yok?

Oyun konsolunun aleyhine bu kadar çok şey söyledikten sonra elbette oyun konsolunun avantajından da bahsedelim; Oyun konsolları ile oyun oynamak günümüzde biraz daha ekonomik bir hal aldı. Özellikle oyun konsollarına 4K oyun keyfi eklendiğinden beri 4K destekleyen TV’niz ile oyunu kolayca oynayabiliyorsunuz. Bunun için örneğin bir adet PlayStation 4 Pro almanız yeterli. Ancak 4K oyun deneyimini PC’de yaşamanız için monitör ile beraber en az 5000 TL’yi gözden çıkarmanız gerekli.

PlayStation Liderliği Steam’a Teslim Ediyor

CEVAP VER