Video oyunlarında sık sık gördüğümüz ekrandaki yükleniyor yazısı sırasında bilgisayarımızda neler oluyor? Tam olarak neyi bekliyoruz? İşte yeni içeriğimizde bu konuya değindik.

Oyunlarda uzun yıllardır bulunan yükleme ekranlarına aşinasınızdır. Peki ‘Lütfen bekleyiniz, yükleniyor’ ekranlarında tam olarak neyi bekliyoruz bunu biliyor musunuz? Beklediğimiz süre oyundan oyuna değişiyor ve özellikle online bir oyuna girdiysek bu süre daha da artıyor.

Yükleme ekranları sırasında bilgisayarınızın donanımları birbirleri ile iletişime geçip oyunun verilerini belleğe yüklüyorlar. Amaç oyun dosyalarının RAM’e yüklenerek akıcı bir oyun deneyiminin ortaya çıkarılabilmesidir ve yükleniyor ekranlarında da tam olarak bu yapılır. Bu bellek bildiğiniz RAM’dir. Bu RAM, kasamızda bulunan harici bellekler veya grafik kartının VRAM birimleri olabilir. Ancak RAM’e aktaran yegane donanım bilgisayarınızda yer alan depolama aracıdır. SSD bulunan bilgisayarlarda yükleme ekranlarının daha kolay geçilmesinin nedeni de aslında budur. SSD, HDD’ye göre çok daha hızlı olduğu için yükleme ekranlarında daha iyi iş görür ve fazla beklemezsiniz.

Oyunlardaki Yükleniyor Ekranlarında Bilgisayarımızda Neler Oluyor Biliyor Musunuz?

Aynı zamanda güçlü grafik motorları da yükleme ekranları sırasında donanımlarınızın oyunun verilerini işlemesinde katkıda bulunur. Bunu hızlı olmaları ile gerçekleştirirler. Öte yandan pek çok online oyunda bulunan yükleniyor ekranlarının ise daha uzun sürdüğünü farketmişsinizdir. Bunun nedeni karşısındaki oyuncuları da bekliyor olmanızdır. Eğer onların donanımları daha güçsüz ise yükleniyor süresi de artacağından biraz fazla bekleyebilirsiniz. Tabii intenet bağlantısı da yine bu hususta önemli bir etkendir.

2017 Yılının En İyi VR Oyunları

CEVAP VER