Bu içeriğimizde sizler için biraz eğlendirmeyi, biraz da öğretmeyi amaçlayan bir paylaşım yapacağız.

Oyun dünyası bildiğiniz gibi çok büyük bir dünya ve bu durum bazı terimlerin oyun dünyasında çok fazla kullanılmasına neden olmuş. İşte bu içeriğimizde, sizlere oyun dünyasının en fazla kullanılan, oyuncuların olmazsa olmaz terimlerini açıklayacağız.

AAA 

AAA terimini eğer oyun dünyasını birazcık da olsa takip ediyorsanız muhakkak duymuşsunuzdur. Bu terimin karşılığı, çok ciddi bütçeler hazırlanarak ortaya çıkarılan üst seviye oyunlar anlamına geliyor. Mesela GTA serisi ve Assassin’s Creed serisi en bilindik AAA sınıf oyunlardandır.

LİNEER

Lineer terimi, açık dünya oyunlarının tam tersini ifade etmektedir. Açık dünya oyunlarında oyuncu daha özgürken lineer türde oyunlarda oyuncunun özgürlüğü kısıtlıdır. Mesela GTA serisi bir açık dünya oyunudur ve haritada istediğiniz gibi gezebilmenizi, arabalara binip göreve bağlı kalmadan kafanıza göre takılabilmenizi sağlar. Ancak lineer türü yapımlarda bu mümkün değildir. Yalnızca görevlere odaklanırsınız ve görevleri bitirdiğinizde oyun da sona ermiş olur.

DRM

DRM terimi, oyun dünyasında korsanın önüne geçilebilmek amacıyla ortaya konulan koruma sistemlerini ifade eder. Mesela Denuvo yazılımı günümüzün en bilindik koruma yazılımdır.

ACHIEVEMENT

Achievement, oyunlarda başarılar elde ettiğinizde bunları ifade eden bir terimdir. Zaten Türkçe karşılığı da başarı anlamına gelmektedir.

Oyunlarda en gıcık, en can sıkıcı anlar için tıklayın.

CEVAP VER