Open world, bir diğer deyişle açık dünya oyunları duymaya en çok aşina olduğumuz fakat anlamını tam olarak bilmediğimiz bir oyun terimi. Yeni rehber yazımızda bu terimi anlatmaya çalıştık.

Günümüzde video oyunları genellikle görevlere dayalı olarak ilerler. Fakat bazı oyunlarda görevlerin yanında farklı şeyler de yapabilirsiniz. Mesela oyun size görevleri yapmadan haritada özgürce dolaşmanıza, farklı etkinlikler yapmanıza izin verir. İşte bu tip oyunlar açık dünya tarzı oyunlardır. Oysa open world olmayan oyunlarda sadece görev doğrultusunda o oyunu oynayabilir, görev haricinde farklı şeyler yapamazsınız.

Açık dünyaya verilebilecek en güzel örneklerden biri GTA serisidir. GTA oynarken ana görevi yapmak haricinde pek çok şey yapabilirsiniz. Mesela polislerle çatışabilir, yüzebilir, birine gidip sataşabilir, barda takılabilir, araba sürebilirsiniz.

Open World Oyun Türünün Tanımı ve Hakkında Genel Bilgiler

Open world oyunların bir önemli özelliği de gerçek yapıları dahi görebilme fırsatınızın  çok yüksek olmasıdır. Yapımcılar bu tarz oyunlarda genellikle oyuncuya sosyal ortam oluşturmaya ve gerçekçiliği ön planda tutmaya çok dikkat eder. Bu bağlamda pek çok kez gerçek şehirlerin analiz edilerek oyuna yansıtıldığına şahit olduk. Mesela Paris, Assassin’s Creed Unity oyununda gezebildiğimiz bir şehirdi. Öte yandan New York şehrinin yerleştirildiği oyunlar da keza öyleydi.

Ve açık dünya oyunlarının bir önemli özelliği de gittiğiniz hemen hemen her bölgede çeşitli sandıklar, puanlar, ilgi çekici nesneler bulunmasıdır.

MMOFPS Nedir? Öğrenmek İçin Tıklayın

CEVAP VER