MMOFPS oyun teriminin ne anlama geldiğini, hangi oyunların MMOFPS içerisine dahil olduğunu yeni içeriğimizde sizlere detaylı olarak anlatıyoruz.

MMOFPS terimi esasen bir kısaltma olup tam açılımı ‘Massively multiplayer online first-person shooter game’ şeklindedir.  Bunun Türkçe karşılığı da ‘Devasa çok oyunculu çevrimiçi birinci şahıs kamera açısından oynanan oyun’ demektir.

Aslında açılımının Türkçe karşılığı da ne olduğunu açıkça ifade etmektedir. Devasa çok oyunculu çevrimiçi oyundan kasıt MMO terimidir. Anlamı ise tüm dünyadan binlerce kişinin aynı serverda, aynı sunucuda oynayabildiği, birbirlerine karşı mücadele edebildikleri ortamdır. FPS kısmı ise birinci şahıs kamera açısından oynanan oyunu ifade eder. Bu tarz oyunlarda oyunu yönettiğiniz karakterin gözlerinden görürsünüz. Bu sayede aksiyonu daha iyi yaşar ve daha gerçekçi bir deneyim elde edersiniz.

MMOFPS Oyun Türü Hakkında Detaylı Rehber

MMOFPS Oyunlarına Örnekler

Günümüzde pek çok popüler MMOFPS oyunu vardır. Bunlardan son zamanlarda Türk yapımı Zula dikkat çekmektedir.  Öte yandan Team Fortress 2, Warframe, Warface, ünlü Counter Strike serisi, Paladins ve bunlar gibi daha pek çok oyun yine günümüzün popüler MMOFPS oyunlarıdır.  Bu oyunların geneli ateşli silahlar içerir. Oyuncular aynı sunucu içerisinde birbirlerini öldürmeye çalışırlar ve genellikle takımlar olur. Siz takımınız ile karşı takımı öldürmeye, onlar da sizi öldürmeye çalışır. Bu tarz oyunlarda refleks, yetenek ve silahlarınızın gücü oldukça önemlidir. Tabii internet bağlantısı hızının ve sistem performansınızın da yüksek olması gerekir.

MMORPG Terimi Hakkında Detaylı Bilgiler

CEVAP VER