MMORTS, oyun dünyasında köklü bir tarihe sahip olan oyun türlerindendir. Peki nedir MMORTS? Nasıl özelliklere sahiptir? Yeni rehber içeriğimizde detaylarıyla değindik.

MMORTS, oyunların cinsini ifade eden bir terim olan oyuncuların bir oyun hakkında daha kolay fikir sahibi olabilmesini sağlar. Biz genellikle bu oyunlara strateji oyunları deriz. Zaten İngilizce karşılığı da Gerçek Zamanlı Strateji Oyunları şeklindedir. MMORTS teriminin açılımı Massively Multiplayer Online Real Time Strategy Game şeklindedir. Yani online tabanlı çoklu oyunculu gerçek zamanlı strateji oyunu manasına gelmektedir. Bu şekilde bir ifade çok uzun olduğu için zamanla kısaca MMORTS şeklinde tarif edilmeye başlamıştır.

MMORTS Oyun Türünün Anlamı ve Özellikleri

Bu tür oyunlarda genellikle belli bir süre kalıcı kalacak bir server kurulur ve tüm oyuncular o servera kaydolup birbirlerine karşı yarışmaya başlar. Genellikle gelişim üzerine kuruludurlar ve çok hızlı gelişebilmek için stratejik hamleler yapmanız gerekir. Gerçek zamanlı online strateji oyunları tarayıcı tabanlı da olabilir video oyunu şeklinde de olabilir. Örneğin Travian oyunu ülkemizde MMORTS alanında tarayıcıdan oynanan popüler bir oyundur.

Yine bu türün eRepublik, Ministry of War, Smite, War Commander, Dropzone, Under Control, Prime World gibi çeşitli örnekleri vardır. Bu tarz oyunlar genellikle çok yüksek donanımsal özelliklere sahip bir bilgisayar gerektirmez yani düşük sistem gereksinimleri vardır.

MMOR Nedir? Öğrenmek İçin Tıklayın

CEVAP VER