Facebook üzerinden oyun oynamanın bir fırtına gibi ortalığı kasıp kavurduğu günlerde ’nın ismini ve köpekli logosunu bilmeyen yok gibiydi. Türkiye başta olmak üzere dünyanın her ülkesinden milyonlarca oyuncu, ’nın ürettiği ve Poker oyunlarıyla vakit geçiriyordu. Ancak köprünün altından çok sular aktı ve insanların oyun oynama alışkanlıklarının değişiklik göstermesiyle birlikte Zynga için eski güzel günler geride kalmaya başladı. Özellikle The Independent’te yer alan Zynga’nın zarara uğradığı yönündeki haber, bunun canlı bir kanıtı oldu.

Evet, İrlanda merkezli oyun geliştiricisi Zynga, operasyon gelirlerinin 2.65$ milyon dolar zarara uğradığını resmî olarak doğruladı. Geçtiğimiz yıl da kendi içinde büyük çaplı bir yeniliğe giden ve iş yapısını yeniden şekillendiren şirket, 2015’te dünya genelinde 297 çalışanının işine sona vermek zorunda kaldı. Bu rakam, Zynga’da çalışan toplam personelin yüzde 18’ine tekabül ediyor.

Yaşanan tüm bu gelişmeler Zynga’nın İrlanda’daki merkezini de çok sert bir şekilde etkiledi. Dublin’de çalışan 22 kişinin işine son verilince merkezdeki toplam çalışan sayısının yüzde 60′ da gönderilmiş oldu. Tasarruf tedbirleri kapsamında 381,930 $’ı kasasında tutmayı başaran şirket, bu kötü gidişatı engelleyemezse personelini işten çıkarmaya devam edecek gibi gözüküyor.

2015’e kıyasla net gelirlerinde yüzde 33.5’luk bir düşüşün gözlemlendiği Zynga, tekrar eski günlerine geri dönebilecek mi? Eğer heyecan verici bir yenilikle mobil oyun sektörüne dönmezlerse, bu çok uzak bir ihtimal olarak gözüküyor.

CEVAP VER