Uzakdoğulu oyun konsolu üreticisi , Mart ayı geldiğinde yeni platformu ’i görücüye çıkaracak. Sahip olduğu üstün donanım özellikleriyle dikkatleri üzerine çeken Nintendo , muhtemelen bugüne kadar Nintendo’nun geliştirdiği en çok satan oyun konsolu olma ünvanını da elinde bulunduracak.

Kendi ülkesinde bile tutmadı…

Ancak Switch çıkmadan önce Nintendo’nun son oyun konsolu ’nun akıbeti tekrar gündeme geldi. Satış rakamlarına bakılırsa tam bir felaket! Tüm dünyada çok az satan bu oyun konsolu, Nintendo’nun anavatanı Japonya’da dahi yeteri kadar ilgi görmedi.

nintendo-wii-u-product-photos-add-03

İlk kez görücüye çıktığı günden bu yana Nintendo Wii U dünya genelinde ancak 13.56 milyon adet satabildi. Genele bakıldığında ise 96 milyon adet yazılım satışı gerçekleştirildi. PS4’ün 400 milyon sattığını göz önünde bulundurursak Wii U’nun ne derece çuvalladığı daha da iyi anlaşılabilir herhalde…

Hal böyle olunca Nintendo da daha fazla zarar yazmak istemedi ve Wii U’nun üretimini durdurdu. Şimdilerde tüm kozlarını oynayarak Switch isimli yeni oyun konsoluna yatırım yapan şirket, Wii U’da yaşadığı hayal kırıklığını telafi etmek istiyor.

Ya tekrar çuvallarsa?

Eğer Nintendo, yeni Switch konsolundan da yeteri kadar geri dönüş alamayıp pazar payında gerileme yaşarsa bu çok daha kötü sonuçlara yol açabilir. Ancak şuanki vaziyete bakılırsa dünyanın dört bir yanından oyuncular Nintendo Switch’i heyecanla beklemeye koyulmuş durumda. Bu yüzden Switch’in başarısız olması büyük sürpriz olacaktır.

CEVAP VER