’da geçerli olan tüketici hakları bildirgesine uygun hareket etmeyen , oyun satın alan müşterilerine geri iade imkânı sunmadığı için toplam 3 milyon dolarlık aldı.

Left 4 Dead, Team Fortress 2 ve CS:GO gibi popüler oyunların yapımcılığını üstlenen Valve, ismini verdiği sanal oyun mağazası üzerinden de dünyanın en büyük yapımcılarına oyunlarını pazarlama imkânı sunuyor. Indie ismi verilen bağımsız geliştiricilerin oyunları için gerekli desteği toplamasını da sağlayan Steam, GOG ve Origin gibi alternatiflere kıyasla her zaman için bir adım daha önde olmayı başarıyor. Ancak Valve için her şey sanıldığı kadar toz pembe değil. Neden mi?

Halihazırda CS:GO oyuncularının çeşitli kumar sitelerine Steam‘deki paralarını yatırarak skin ve item kazanmak uğruna bahis yapabileceği birçok web sitesi var. Bu sitelerde oturum açmak için Steam hesabınızla uygulamalara bağlanmanız gerekiyor. Steam’in arkasındaki firma olan Valve de en çok bu tür kumar sitelerine engel olmadığı için eleştiri oklarının hedefi oluyor.

En son ABD’nin Washington eyaletindeki kumar komisyonu tarafından incelenen Valve, bu tür sitelere engel olmadığı takdirde cezai yaptırımlara maruz kalacağı yönünde de uyarılmıştı.

Avustralya ceza kesti

Avustralya’daki tüketici hakları mahkemesi tarafından haksız bulunan Valve, 3 milyon dolarlık bir ceza aldı. Yasal olarak ürünlerin iadesi hakkına sahip olan Avustralyalı kullanıcılara geri iade yapmadığı tespit edilen Valve, bu ceza ile diğer oyun mağazaları için de bir örnek teşkil ediyor.

CEVAP VER