‘nun akıllı telefon ve tabletler için oyun pazarına oyunuyla giriş yaptığını duyurması, birçok kullanıcı için sürpriz olmuştu. İlk kez iPhone 7 lansmanında tanıtılan ve geçtiğimiz Aralık ayında iOS uygulama mağazasında indirime açılan Super Mario Run oyunu, kısa süre içinde en çok indirilen uygulamalar arasına girmeyi de başardı.

Ücretsiz olarak indirilebilen, ancak sadece 3 bölüm oynama imkânı veren yapımın tüm bölümlerini açmak için 9,99$ ücret ödemek gerekiyor. Çoğu oyuncunun canını sıkan ve oyunun App Store‘da yalnızca 3 yıldız almasına yol açan bu durumun Nintendo‘nun satış rakamlarını ne derece etki ettiği merak konusuydu. Bugün Wall Street Journal‘in Newzoo‘dan aldığı verilerde merak edilen bu konu cevabını bulmuş oldu.

Hem Nintendo’nun, hem de App Store’un kasası doldu

Buna göre yaklaşık 3 milyon iOS kullanıcısı, Super Mario Run‘u indirip 10 $ ödeyerek ücretli sürümü satın aldı. Böylece oyunun tüm bölümlerini ve karakterlerini açma fırsatını yakalayan oyuncular, Nintendo‘ya yaklaşık 30 milyon $ gelir kazandırmış oldular. Tabii bu gelir hesaplanırken App Store‘un komisyon oranı göz ardı ediliyor. Bu oran düşüldüğünde Nintendo‘ya yine hatırı sayılır bir miktarda hasılat kaldığı çok açık.

Aslına bakılırsa diğer birçok oyuna kıyasla 10 $ hiç de ucuz bir fiyat değil. Ancak sadece 10 $ karşılığında oyunun tüm kilidinin açılması, güzel bir avantaj. Bu ücreti ödedikten sonra parayla satın alabileceğiniz başka hiçbir gizli özellik kalmıyor.

CEVAP VER