’nun iOS işletim sistemine sahip telefonlar için geliştirdiği oyununun App Store’a eklenmesinin ardından hisselerin yükselişe geçmesi bekleniyordu, ancak durum sanılanın aksine tam tersi oldu. Birçok ülkede en çok indirilen oyun haline gelen ’ın yayınlandıktan birkaç saat sonra ’nun hisselerini yükselteceği yönünde güçlü beklentiler vardı.

Bu yaz Niantic ile işbirliğine giderek Pokemon Go oyununu çıkaran Nintendo, kış aylarının gelmesi ve oyunun eski popülerliğini kaybetmesinin ardından şirket değerlerinde erime yaşamıştı. 150 ülkenin uygulama mağazasında yayınlanan Super Mario Run oyunu, birçok ülkede en çok indirilenler arasına girmeyi de başardı. Ancak görünen o ki Nintendo yatırımcıları bu adımdan ikna olmuşa benzemiyor.

Sabahın erken saatlerinde açılan Japonya borsasında işlem gören Nintendo, yatırımcıların “satış” düğmesine basmasıyla neye uğradığını şaşırdı. Yüzde 12 oranında değer kaybeden şirket, toplam mal varlığından da 2 milyar $ kadar para kaybetti.

Dev oyun şirketi Nintendo’nun ortakları arasında yer aldığı DeNA şirketi de yüzde 7.07 değer kaybı yaşadı.

Halihazırda Japonya, Almanya, Avustralya ve İngiltere’de en çok indirilen oyunlar arasında yer alan Super Mario Run oyununun Nintendo’nun hisselerine olumsuz etki yapması gerçekten ilginç. Uzmanlar bunun en temel sebebi olarak oyunun tam sürümünün 10 $ ücret karşılığında satılmasını gösteriyor. Üstelik henüz Android kullanıcıları da oyunu indiremiyor. Tüm bunlar Super Mario Run’un beklenen faydayı sağlayamamasının nedenleri olarak yorumlanabilir.

CEVAP VER