27 Şubat 2017’de çıkışını gerçekleştiren oyunda, İngilizce’ye arayüz, seslendirme ve alt yazı desteği sağlanırken maalesef İngiliz haricinde hiçbir dil oyunda desteklenmiyor.

Oyunun yayımlayıcısı olan Devolver Digital’dan ne çıksa yenir lafımı onaylayacak oyunlardan biri daha. Oyunun konusuna girmek isterdim ama spoiler vermeden bu bölümü anlatamayacağım için yalnızca oynayın diyebilirim. Oyunun uzunluğu yaklaşık 3-4 saat, fiyatına fazlasıyla değer. İngilizceniz iyi değilse almanızı pek tavsiye etmem çünkü text bazlı bir oyun olduğu için etraf betimlemeleri önemli oluyor. Kısacası gayet hoş, İngilizceniz varsa, bir de problemler için sabrınız varsa durmayın alın. Pişman olmazsınız.

Oyunun yeni ve nostalji arasında harika bir karışım oluşturduğunu düşünüyorum. Ekim 2016’da yayınladığı metin temelli bir macera oyunu olan ‘House Abandon’ adlı ücretsiz oyunda üç tane daha facinating hikaye ile benzeyen bir oyun diyebilirim. Eğer bu oyunu oynamışsanız ve zevk aldıysanız, aynı tarz hikayeye sahip Stories Untold oyununu tavsiye ederim.

Oyunda, gerçek ya da bilinçaltı bir kabusta olup olmadığını anlayamadığınız zamanlarda kabus görüyorsunuz. Bu gerçekten mi oluyor? Bu bir çeşit deney midir? Orada yardımcı olan bilim kurumu varlıklar keşfettiniz mi, size zarar verdiniz mi? Zihniniz, size ne olduğunu anlamaya çalışan dört masalın birçok senaryosundan geçiyor ve neden zihninizin bunu size yapıyor? Oyunu bir oturma odasında oynayarak yaklaşık 4 saatte bitirdim. Atmosferi, oynadığım mekana rağmen oldukça iyi buldum. Bölümler arasında pek çok noktada korku duygusu ve korku hissi yaşadım. Bölümlerin hepsinde ana karakter hakında bir hikaye anlatılıyor ve hepsinin birbirleriyle bağlantısı var. Oldukça kolay bir şekilde parçalar birleştiğinden, kafanızda ekstra şeyler canlanmıyor.

Açık söylemek gerekirse oyunun deneyselliğe yakınlığı var. Ancak oyun içerisinde bir tane hata bile yok, her şey profesyonelce hazırlanmış. Hikâyenin büyük kısmının metnin söylediği gibi olması, aslında önümdeki her şeyi görebilme yerine gerginliği artırdı.  Ne yazık ki, şansınıza bağlı olarak, oyunu çok kolay veya çok sinir bozucu bulacaksınız. Metin serüveni 80’in Spectrum bilgisayarını taklit eder, ancak oyun Spectrum çağındaki gerçek metin maceralarına kıyasla çok kaba. Eş anlamlılarla ilgili hiç bir şey bilmiyor; bu tür (hareket, nesne envanteri ya da çevreden gerekli bilgi edinmek için) sözleşmelerden hiç anlamıyor ve bulmacalar gerçek bulmaca değil. En azından tam bir gerçek bulmaca değil. Genellikle küçük kelime oyunları desem yeridir. Yani bulmacalardan bir ilginçlik beklemeyin.

Stories Untold

Stories Untold
7

Oynanış

7.0 /10

Zorluk

7.0 /10

Grafik

7.0 /10

Hikaye

7.0 /10

Fiyat

8.0 /10

Performans

6.0 /10

Güçlü Yanları

  • Eski/Yeni karışımı
  • Beyini zorluyor
  • Yaratıcı ve farklı

Zayıf Yanları

  • İyi bir İngilizce gerektiriyor
  • Bulmacalar küçük

CEVAP VER