Dünyanın bir numaralı oyun mağazası , tarafından ’e özel üretilen oyun kollarını desteklemeye başlayacak. Bilgisayar üzerinden oyun oynarken klavye yerine kullanmayı tercih eden oyuncuları sevindiren bu haber, Xbox kollarına alternatif olarak ’le birlikte gelen DualShock 4 koluyla oynamak isteyenleri de mutlu etmeyi başardı.

Bu yenilik geçtiğimiz Salı günü Valve’nin düzenlediği Steam Geliştirici Günleri konferansında açıklandı. Buna göre Valve kısa süre içinde farklı oyun kollarını destekleyen güncellemeleri alacak, ancak işe ilk olarak DualShock 4 ile başlanacak. DualShock 4’e öncelik verilmesinin sebebi, bu oyun kolunun Steam Controller (oyun kolu) ile büyük benzerlik göstermesi.

Sony’nin geliştirdiği DualShock 4 kolu gerçekten muhteşem bir ürün. Ancak PlayStation 4’e nazaran PC desteği korkutucu seviyede kötü. Bu kolu PC’de kullanmak isteyen oyuncular yıllarca üçüncü parti yazılımları bilgisayarlarına kurmak zorunda kaldılar. Buna bir son vermek için kolları sıvayan Sony, PC oyuncularına göz kırparak 25$’lık bir Bluetooth adaptörünü satın almaları durumunda PC ve Mac’lerde oyun kolunu rahatlıkla kullanabileceklerini duyurmuştu.

steam-api-dualshock-100687416-large

Halihazırda DualShock 4’ü destekleyen oyun sayısı kısıtlı. Üstelik Steam desteği henüz tam olarak güncellemeyle birlikte tüm kullanıcılara dağıtılmış değil. Valve kesin bir tarih vermediği için bu güncellemenin ne zaman hayata geçirileceği de bilinmezliğini koruyor. Ancak bu destek verildikten sonra da oyun geliştiricilerinin Stream Controller API ismi verilen kütüphaneyi kullanarak oyunları DualShock 4’le kontrol edilebilir hale getirmeleri gerekiyor.

CEVAP VER