Bir önceki 3D Pinball Thrillride – İnceleme adlı yazımı okuduysanız – ki okuyun – anlayacağınız üzere yine eskilerden gidiyorum. Okumadık neden eskiye döndün demeyin, okuyun boşuna yazmıyoruz sonuçta.. *editör gülüşü*

Ancak bu kez 15-16 sene önceye değil de yakın tarihe bir 7-8 sene öncesine gidip Sid Meier’in yapmış çıkartmış olduğu Antietam ile karşınıza çıkacağım. Oyun Amerika’nın bağımsızlık savaşında yaşadıkları konu alıyor ve bence başarılı bir şekilde ele alınmış. Ayrıca bu oyunu özel kılan, -araştırmalarım sonucu öğrendiğim- tarihte ilk kez gerçek zamanlı taktik savaşını ortaya atan oyun olması. Sid Meier çıktığı döneme bakıldığı zaman 3 boyutlu grafiklerinin hakkını vermek gerekiyor kesinlikle. Oyun bize 4 çeşit savaşma yöntemi sunuyor. Bunlar ufak çatışma, kavga, donanımlı çatışma ve büyük savaş.

sid-meiers-antietam-orta

Aslında şu zamanda çok yabancı olmadığımız gibisavaşlar içinde tarlalar, köprüler, ırmaklar, yollar, ekili alanlar gibi farklı araziler içeriyor. Bir nevi Mount and Blade.. Haritalar, neredeyse orjinaliyle bire bir uyuşmakla beraber ordularımızda günün koşullarına göre giyiniyor. Ufak ama güzel bir detay kesinlikle. Oyuna saatlerinizi kolayca verebilirsiniz, bunun uyarısını yapayım şimdiden. Aslına bakılırsa 3 boyutlu grafikleri hesaba katmazsak o günün koşullarına göre sanki bir geride kalmışlık seziyorum oyunda. O tarihte çıkan diğer oyunları da incelediğimde, fazla üstünde durulmamış gibi grafik anlamında.

Dediğim gibi sadece grafik alanında öyle ki oyun daha gerçekçi olsun diye görüş uzaklılıklarını bile ince eleyip sık dokuyarak eleyen bir firmanın oyunu ne de olsa..

CEVAP VER