20 Aralık 2016’da çıkışını gerçekleştiren oyunda İngilizce, Fransızca, İtalyanca, Almanca, İspanyolca ve Japonca dillerine arayüz desteği sağlanırken maalesef Türkçe oyunda desteklenen diller arasında yer almıyor.

Super Mario Advance ile ilk Gameboy Advance SP’den, Anti-World ile birlikte Fairly Odd Parents Clash gibi karikatür platformcularına kadar uzanan platformerlerden oluşan eski bir tarihe sahip olan bir kişi olarak, bu oyun ile adeta nostaljide çığır açtım desem yanlış olmaz.

Daha önce herhangi bir Shantae oyununu oynadıysanız, ne olacağını zaten biliyorsunuz demektir. Eğer yapmadıysanız, açıkça yoksun, sınırda kalan kötü muamele gören bir çocukluğunuz var ve bunun için üzgünüm. (En azından içinizdeki çocuk için konuşuyorum.)

Half Genie Hero başka bir mükemmel Shantae oyunudur. Bu yapımcının Risky’s Revenge ve Pirate’s Curse oyunlarını da oynadım. Genel olarak birbirlerine benzemekle birlikte her oyunun kendi güçlü ve zayıf yanları var. Half Genie kahramanının benim için bir hayal kırıklığı olmadığını söylemek yeterli olmalı, ancak iskelet yapısı olarak diğer oyunların üstünde olduğunu söyleyemem. Akıcı animasyonlar, muhteşem görseller, aptal hikaye ve şaşırtıcı müzik gibi önceki Shantae oyunlarını harika yapan şeylerin çoğuna sahiptir.

İlk olarak, oyun harika görünüyor, belki de Ori ve Blind Forest gibi bir şeyle eşit olmayabilir, ancak çekici ve kesinlikle en iyi 2D sprite uygulamalarına sahip net bir çizgi film stiline sahip oyun olarak ön plana çıkıyor. Oyunda kullanılan müzikler de adeta bir harika..

Shantae: Half-Genie Hero, HD grafiklere rağmen indie-esque hissini koruyan 2D bir platformdur. Oyunun mekaniği, hızlı bir şekilde öğrenilecek kadar basit olsa da bu mekanik oyunu birkaç saat oynadıktan sonra oldukça eğlenceli hale gelecektir. Oyunu yaklaşık 20 saat oynadığımı belirtmek isterim. Oyunu tam anlamıyla, hiçbir eksik nokta bırakmadan ancak bu sürede bitirebildim. Karakter tasarımı, oldukça eğlenceli ve hafif yürekli diyaloglar, aldatıcı olarak sevimli çizimler ve parlak animasyonlar ile özellikle güzel. Zorluk biraz zorlayıcı tarafta başlıyor fakat Shantae’nin daha fazla yükseltme yapmasıyla birlikte aşamalı olarak daha kolay hale geliyor.

Bunca olumlu özelliğin yanında oyunda tabii ki olumsuz özellikler de bulunuyor. Çok fazla koleksiyon türü ve adalet toplamak için gerçekten yeterli dünya yok. Spider transformation, Spider Venom ve Bat Sonar, bu oyunda neredeyse hiç kullanılmıyor. Bunun yanında oyun grafiklerine verilen önemin az bir kısmı bosslara verilmiş olsaydı çok daha iyi bir oyun olabilirdi. Oyunun güncellemeler ve gelecek DLC’ler ile birlikte geliştirileceğini düşünsem de, böyle kalmasını isteyenler için tüm güncellemeler tamamen isteğe bağlıdır ve menüden her zaman kapatılabilir.

Oyun şuanda Steam’da 31 TL’ye satışta.. Bu fiyatın bu oyun için kesinlikle değeceğini ve diğer oyunları oynamışsanız mutlaka satın almanızı öneriyorum.

CEVAP VER