Dünyanın en büyük fon toplama sitesi olarak gösterilen , 2009 yılında kuruldu. Sitede fon toplamaya başlayan ilk oyun ise Eric Berlin tarafından geliştirilen ve dokuz farklı bulmacadan oluşan bir puzzle oyunuydu. Toplamda 163 kişiden destek alan oyun hayata geçirilmiş ve destekçilerin beğenisine sunulmuştu.

Aradan geçen süre zarfında oyun tasarımcıları ve destekçilerin ortak platformu haline gelen Kickstarter, bugün çok önemli bir kilometre taşına ulaşmayı başarmış bulunuyor: Bugüne dek toplamda 10 bin oyun projesi başarıyla fonlandı!

Tüm istatistikler paylaşıldı

Dünyanın farklı noktalarındaki farklı ülkelerden toplam 2.46 milyon kişi, 613 milyon dolar miktarında destek çıkarak 10 bin oyunun hayata geçirilmesine ön ayak oldu. Destekçilerin 1.45 milyonu ise birden fazla oyunu destekledi. Bu, şu anlama geliyor: Kickstarter üzerinden bir oyunu fonlayan kişiler daha sonra tekrar siteye giriş yaparak ne tür projeleri destekleyebileceğine karar veriyor.

Kickstarter’in resmî blog sayfasından yapılan açıklamada bugüne kadar gerçekleştirilen oyun projeleri, bu fikirlere yapılan destekler ve ödeme miktarları detaylıca açıklandı. Muhteşem oyunların hayata geçirilmesine yardımcı olan kullanıcılara teşekkürler edildi.

Cüz’i bir kısmı Steam’e geldi

Her ne kadar 10 binden fazla oyun projesi Kickstarter’da fon toplamış olsa da, bunların cüz’i bir kısmı ancak Steam’de yer almayı başardı. Indie, yani bağımsız oyun stüdyoları tarafından geliştirilen oyunları Kickstarter’ın anasayfasında yer alan Play butonuna basarak siz de görüntüleyebilir, destek toplayan projelere göz atabilirsiniz.

CEVAP VER