Çin’in en büyük seyahat firması olan , her gün milyonlarca kişinin arama yaptığı ucuz uçak bileti arama motoru olan ‘ı 1.75 milyar dolar ödeyerek satın aldı.

Merkezi İngiltere’de bulunan ucuz uçak bileti ve otel arama motoru olan Skyscanner‘ı Çinli firma yüksek bir fiyata satın aldı. Çin’in en büyük seyahat firması olan Ctrip, Skyscanner uygulaması 1.2 trilyon Yuan’a satın aldı. Bu da 1.75 milyar dolara tekabül ediyor.

Ctrip firması satın aldığı uygulama ile ilgili yaptığı açıklamada ayda 60 milyona yakın aktif kullanıcısı bulunan Skyscanner‘i almalarının küresel ölçekte seyahat eden müşterilerine kolaylık olacağını söyledi.

Skyscanner‘in Ctrip‘in sahip olduğu deneyim ve teknoloji sayesinde daha da gelişeceği düşünülürken bu satın alma sonucu iki firmanın da hisselerinin ve kapasitelerin yükseleceği belirtiliyor.

Aynı zamanda Skyscanner firmasının yönetim kadrosunda hiçbir değişiklik olmayacak, sadece Ctrip‘e bağlı olarak çalışacaklar.

Aylık istatistikleri ile günlük hemen hemen 2 milyon kullanıcının girdiği Skyscanner uygulaması her yıl 190 ülkeye İngiltere merkezli seyahat ile toplamda 2 milyara yakın bilet satıyor. Online satış seyahat platformu olan Skyscanner, 2003’te kurulmuş ve yıl geçtikçe gücüne güç katmıştı.

 

CEVAP VER