Geçtiğimiz haftalarda lansmanı gerçekleştirilen ve dünyanın dört bir yanındaki oyuncuların beğenisine sunulan , sahip olduğu gelişmiş özellikler ve güçlü donanımıyla dikkatleri üzerine toplamayı başarmıştı. 4K HDR özelliğinden tutun, VR gözlüklerle uyumlu çalışmasına kadar birçok avantajı bünyesinde barındıran ; sıradan PS4’lere kıyasla daha üstün bir donanım özelliğine de sahipti. Ancak bugün çeşitli sitelerine düşen bir haber, hayranlarını derin bir hayal kırıklığına sevk etti. Neden mi?

Habere göre PS4 Pro, 1080p destekleyen televizyonlarda kullanıldığında bazı oyunlarda standart PS4’e kıyasla daha kötü bir görsel deneyim sunuyor. Çoğu oyuncunun 4K destekleyen bir televizyona sahip olmadığını hesaba kattığımızda, 1080p televizyonlarda standart PS4’e kıyasla daha düşük performans veren PS4 Pro’nun çok kötü bir tecrübe olacağı pekala söylenebilir.

Oyun konsollarının sağladığı grafikler üzerine yaptığı analizlerle bilinen Digital Foundry isimli web sitesinin yaptığı araştırma, PS4 Pro’nun oyunları en yüksek çözünürlükte çalışmaya ve ek görsel iyileştirmeler yapmaya zorladığını ortaya koydu. İlk başta iyi bir şeymiş gibi görünebilir, ancak bu durum oldukça kötü bir sonucu da tetiklemiş oluyor: 4K olmayan televizyonlarda standart PS4’e göre daha düşük bir görsel deneyim…

Üst seviyede donanım gerektiren ve son çıkan oyunlar arasında yer alan Watch Dogs 2, Skyrim ve The Last of Us gibi oyunlar, PS4 Pro’ya kıyasla PS4 üzerinde daha akıcı ve görsel olarak tatmin edici seviyede oynanabiliyor. Watch Dogs 2, PS4 Pro’da 1080p’de oynandığı zaman oyunda düşmeleri ve donmalar meydana geliyor. Skyrim de aynı şekilde.

İşin en ilginç tarafı, bizzat Sony tarafından üretilen The Last of Us da bu durumdan muzdarip.

CEVAP VER