Hayranları tarafından tahtının FIFA tarafından kapıldığı iddia edilen KONAMI, Pro Evolution Soccer 2017 oyunuyla bu yıl karşımızda.

Oyun çıkmadan önce icraatleri duyuyarak sanki bizi alın gibi bir imaj veren KONAMI, Barcelona takımının bütün haklarını aldı hatta FIFA 17’de bulunan Camp Nou bile oyundan çıkarıldı. Bunun üzerine gol sevinci olarak forma çıkartma özelliği de eklediler. Yazımın içinde fazlaca FIFA’dan bahsetmek istemiyorum ancak son 6 yıllık süre zarfına baktığımızda PES, oyuncunun animasyonları bakımından ikinci kalmıştı. Bu senede öyle olmuş gibi. Yüzleri karşılaştırırsak her zaman KONAMI’yi övmüşümdür ve bu oyunda yine övüyorum. Ancak yüzlerine verilen önem animasyonlara verilse şuan evin içindeki maçı oynuyor bile olabilirdik. Burdan da anlayacağınız üzere yüzler oldukça realistik bir biçimde düzenlenmiş.

PES 2017

Öte yandan lisanslara geri dönmek gerekirse, Liverpool, Arsenal ve Borussia Dortmund gibi yıllarca lisanslı halini hayal ettiğimiz takımların da lisansı alınmış. Fakat gel gelelim Real Madrid, Juventus ve Manchester United lisanssız ve Bayern Münih oyunda yok maalesef.. Ayrıca Alman spiker ile bir maç oynadım ve gerçekten Türk spiker olsa en fazla bu kadar zevk alırdım diye düşünüyorum.  Tabii ki bunlar bahane değil birkaç yama ile kolayca çözülecek şeyler ancak oyuna para veren insanların bunları göz önünde kesinlikle tutacağını düşünüyorum. Maç atmosferine inecek olursak, maçın öncesindeki seremoni görüntülerinde gözle görülür bir kalite artışı var. Oyun planı yaparken ise oyuncuların fotoğrafları gözüküyor ve bir mevkide oyuncuyu değiştirmek için üzerine bastığımızda aynı mevkide oynayan tüm oyuncuların güçlerini görebiliyorsunuz.

Uzun lafın kısası, lisans ve oyuncuların taş kalıp gibi durma muhabbetlerini geri planda bırakırsak oyun gerçekten güzel ve denenmeye değer.

1 YORUM

CEVAP VER