Yakında duyurusu yapılması beklenen ile oyuncular konsollarında gerçek bir 4K deneyimi yaşama fırsatı bulacaklar. En çok merak edilen konular ve PlayStation 5‘in teknik özellikleri burada!

, 50 milyonu geçen satış rakamlarıyla şimdiden 8. nesil dönemini lider olarak kapatmayı garantiledi desek yanlış olmaz. PlayStation 4 konsolunun üzerine bir de daha da güçlü Pro versiyonu gelince, PlayStation 4 serisinin satış rakamları artık inanılmaz rakamlara ulaştı.

PlayStation 4 Pro güçlü bir konsol olmasına rağmen, doğal 4K çözünürlük ile oyunları oynatamıyor. Yapay bir istemci gerekiyor. Yine de şuan bulundurduğu Polaris mimarili 4.2 Teleflop’luk AMD grafik ara birimi onu piyasada bulunan en güçlü konsol yapıyor.

ps4markcerny1

PlayStation 4 Pro’nun gücü kanıtlanmış olsa da PlayStation 4 Pro’yu tercih eden cihazların sahipleri 4K oyunları merakla bekliyor. Üzülerek söylüyoruz ki Microsoft’un yeni 6 Teraflop’a sahip konsolu da büyük ihtimalle doğal 4K için yeterli bir konsol olmayacak.

Sony’nin video oyun tasarımcılarından Mark Cerny’nin dediğine göre 4.2 veya 6 Tflops, 4K oyunlar için asla yeterli olmayacak. Eğer doğal olarak bu çözünürlükten 4K verim almak istiyorsak en az 8 Teraflop bir grafik ara birimine ihtiyacımız olacak.

Ayrıca Mark Cerny, aynı konuşmasında PlayStation 5‘inde 4K’yı doğal bir şekilde yansıtacağını söyleyerek PlayStation 5‘in en az 8 Tflops ile yayınlanacağını bir nevi duyurmuş oldu. PlayStation 5 şu anlık duyurulmasa da Playstation 4 Pro’dan sonra minimum birkaç yıl daha bekleyeceğiz gibi geliyor.

CEVAP VER