Bilindiği üzere PC donanımları son yıllarda fiyat olarak bir hayli pahalılaştı ve daha göze güzel gözükür hale getirilmeye çalışıldı. Çeşitli tasarımlar, farklı yeni özellikler PC platformu oyuncularını PC donanımları yönünde cezbetti. Ancak PC donanımlarının fiyat olarak çok pahalı olmaya başlaması gelirlerde bir düşüşün olduğunu düşündürüyordu ancak öyle olmadı. PC dünyasında Nvidia, AMD, Msi, Asus ve benzeri üreticiler çok büyük karlar elde etmeyi başardılar.

pcdonanımıı

30 MİLYAR DOLAR GELİR !

PC oyunculuğu hususunda PC donanımları satış gelirleri 2016 yılında 30 Milyar Dolar’ı geçti ve muazzam bir rakam ile 2016 yılı kapatılmış oldu. Bunun yanında asıl şaşırtıcı olan şey ise yapılan resmi açıklamalardan sonra ortaya çıkan yeni veri; Açıklanana göre 30 Milyar Dolar gelirin %43’lük kısmını yalnızca üst segment donanımlar oluşturuyor. Orta segment kısım %35, giriş segment ise %22’sini oluşturuyor. Bu kesinlikle çok ilginç bir değer çünkü genellikle giriş segment ürünlerin bol sayıda satması beklenir ancak PC oyunculuğunda fiyatlar eskisine göre oldukça artmasına rağmen bu şekilde bir tablonun ortaya çıkmış olması son derece şaşırtıcı. Örneğin eskiden 1500 TL’ye giriş segment iyi bir bilgisayar toplanabiliyorken artık bu imkansız. Yine üst segment bir bilgisayar 2500 TL’ye toplanabiliyorken artık 4000-5000 TL rakamlara toplanabiliyor. Ancak özellikle PC donanımı üreticilerinin E-Spor hamlesini çok iyi yaptığını ve bunun da ekmeğini yediklerini söyleyebiliriz.

Öte yandan PC donanımları satışlarının Türkiye’de ne durumda olduğu açıklanmadı. Artan vergilendirmeler ve Türk Lirası’nın değerinin sürekli düşmesi Türkiye’de bir düşüş üretebilir.

 

CEVAP VER