Özellikle video oyunlarda çok gördüğümüz , oyun yapımcılarının başına bela oluyor. “Sadece bir Kızıl Haç’tan kime zarar gelir ki?” şeklinde yorumlar yapılsa da işin boyutu çok farklı.

Esasında oyunlarda uzun süredir Kızıl Haç görüyoruz. Neredeyse her yapımda gerek dini semboller için gerekse ilk yardımda kullanılacak sağlık paketleri için Haç işareti kullanılır. Kimin aklına bunun bir sorun olacağı gelirdi ki?

PC Gamer’in yaptığı açıklamaya göre, bu sembol için para ödemeniz gerekiyor. Bu sembolün tüm telif hakları Uluslararası Kızılhaç Komitesi‘ne ait bulunuyor.

oyunlarda-hac-kullanmak-yasaklandi-2-jpg

Bu telif hakları için çalışmaya başlayan Uluslararası Kızılhaç Komitesi, yapımcıların başına bela olmaya başladı. Bugüne kadar hemen hemen her oyunda karşılaştığımız sembolün sırrının şimdi ortaya çıkması ise kulağa tuhaf geliyor. Sembolü kullanan firmaların birisi de oyunun yapımcı firması. Kendileri gelen uyarıları kulak ardı etmiş ancak dava açılınca olayın boyutunu anlamıştı

İlk dava açılan bu firma, tüm oyunlarındaki haç işaretlerini kaldırmak zorunda kaldı. Dava açılan oyunlardan birisi de Halo adlı oyun. Onlar da tıpkı Prison Architect yapımcıları gibi oyunlarına güncelleme getirerek Kızıl Haç sembollerini “H” harfi ile değiştirdi.

Bu davaları çok göreceğiz gibi görünüyor. Zira ben neredeyse oynadığım her oyunda sağlık paketi almak için Kızıl Haç işaretini görüyordum!

CEVAP VER