Pek çok oyuncu grafik ayarlarından haberdar olmadan veyahut haberdar olsada gerekli değişiklikleri yapmadan oyunu oynayıp bitiriyor. Oysa ki grafik ayarlarında düzenlemeye giderek oyununuz kasıyorsa kasmamasını, mümkünse de biraz grafik kalitesini arttırmayı sağlayabilirsiniz. Peki bu nasıl olacak?

HER OYUNUN BİR GRAFİK AYARI VARDIR

Her oyunda bir grafik ayarlama bölümü vardır. Bu genellikle options yazılı kısımdadır ve ardından da graphics şeklinde bir menü butonu karşınızda belirir. Hemen hemen tüm oyunlarda ya game settings, ya da options kısımlarına tıklayarak oradan da grafik ayarları bölümüne girerek grafik ayarlama ekranına gelebiliyorsunuz.

unchchchch

Grafik ayarlarında ekran çözünürlüğü olarak örneğin 1920×1080 yazılı kısım, ekran kartınıza en fazla yük bindiren kısımlardandır. Eğer oyununuzda kasma varsa çözünürlüğü düşürün. Yine grafik ayarlarında yapılması gereken şey MSAA, FXAA gibi sistemi yoran bazı ayarlamaların kapatılmasıdır. Bunları kapattığınızda gözle görülür bir grafik kalitesi kaybı hissetmeyeceksiniz. Eğer FPS’nizin sabit kalmasını istemiyorsanız da vsync yazılı kısmı off yapınız. Oyunlarda grafik ayarlarında low, medium, ultra gibi ibareler görürsünüz. Bunlar oyunun kaplama kalitesini, ışık kalitesini, su kalitesini kısacası oyunun genel grafik kalitesinin size ne ölçüde yansıtılacağını belirlerler. Bunları yükseltebilirsiniz ancak FPS’nizde ciddi düşmeler olduğu taktirde yani ciddi kasmalar söz konusu ise grafik ayarlarınızı çok yükseltmenizi önermem. Grafik ayarlamarında en fazla yükü MSAA gibi ayarların açık olması gerçekleştirdiği için eğer çok güçlü bir sisteminiz yoksa ve AAA sınıf bir oyun oynuyorsanız mutlaka kapatmanızı tavsiye ederim.

 

CEVAP VER