Oyuncuların bilmesi gereken bazı terimleri sizlerle paylaşıyoruz. Hatırlarsanız daha önce de sizlere oyuncuların bilmesi  gereken bazı terimlerin tanımlarını içeren bir yazı yazmıştık. O yazıya aşağıdaki linki kullanarak ulaşabilirsiniz;

Oyun Dünyasında En Çok Kullanılan Oyun Terimleri

Aggro Nedir?

Aggro, birden fazla boss’ın dikkatini çekmiş olmamız ile ortaya çıkan durumdur.  Tabiri caizse bu gibi durumlarda kan gövdeyi götürür.

Combo Nedir?

Combo, oyun sırasında ardı  ardına alınan puanlar, ortaya konulan yetenektir. Mesela zıplama ile puan kazanılan bir oyunda ardı ardına hiç durmadan zıpladığınızda daha fazla puan verilmesi combo yaptığınız anlamına gelir.

Deathmatch Nedir?

Birden fazla takımın birbirine karşı savaştığı, veya oyunda yer alan herkesin birbirine karşı savaştığı oyun türlerine denmektedir.

?

Oyundaki görevlere tabiri caizse bodoslama dalmaya verilen isim Rush terimidir. Hemen kafa dalmadan göreve girişmeniz, bazen bir anda kendinizi ölmüş bulmanız ile son buluyor. Özellikle gizli ilerlenmesi gereken oyunlarda.

DLC Nedir?

Oyunlara eklenen ek paketlere DLC ismi veriliyor. Mesela bir oyun piyasaya sürüldükten sonra o oyunun bir değişik versiyonu tekrar satışa sunuluyor. DLC’ler, oyun yapımcılarının en büyük kozlarından birisidir. DLC’ler sayesinde sürekli yeni bir oyun yapma arayışı içine girmeden para kazanabilirler.

GIB Nedir?

Rakibinizin kolunun, bacağınn v.b. kopması durumunda buna verilen isim GIB terimidir. GIB olan oyunlarda haliyle şiddet etiketi bulunmaktadır. Yasal sınırlamaları vardır.

 

CEVAP VER