Dünyanın en ünlü çipset üreticilerinden ’in, 2017’nin ikinci yarısında 8.nesil işlemcileri piyasaya süreceği bilgisine ulaşıldı !

Bilindiği üzere işlemci dünyasında Intel ile AMD arasındaki rekabette şuan da Intel önde ve Intel henüz kısa bir süre önce 7.nesil işlemcilerini piyasaya sürmüştü. AMD cephesinden de gelen yeni hamleler doğrultusunda Intel hakkında şok bir habere daha ulaşıldı. Normalde yeni bir seriyi en az bir yıl sonra piyasaya süren Intel, bu kez sadece 6 ay gibi çok kısa bir süre sonra 8.nesil yeni işlemcilerini piyasaya sürecek. Ve yeni işlemci ailesinin ismi de olacak. Elimize ulaşan bilgilere göre işlemciler, Intel Kabylake işlemcilere göre daha hızlı olacak. Aralarında yaklaşık %15 performans farkı bulunacak.

intel coffee lake

NEDEN BU KADAR ERKEN?

Intel‘in henüz Kaby Lake işlemcileri yeni piyasaya sürmesinin ardından bir başka işlemci ailesini daha tanıtacağı hiç beklenmiyordu. Kaby Lake işlemcilerinin uzun bir zaman devam edeceğini düşünüyorduk ancak öyle olmayacak. Peki Coffe Lake neden bu kadar erken geliyor? Bunun pek çok sebebi olabilir  ;

  • Kaby Lake ailesinde bazı problemler bulunuyor olabilir
  • AMD Ryzen işlemcilere karşı bir strateji olabilir
  • Kısa sürede oldukça fazla mesafe kaydedilip bunun aşama aşama müşteriye sunulması planlanmış olabilir

Yukarıdaki ihtimallerin üçü de gayet kuvvetli ancak ilk iki ihtimal son ihtimale göre çok daha olası gözüküyor. Ancak dileriz Kaby Lake ailesinin donanımsal problemleri yoktur.

 

CEVAP VER