Daha önce piyasaya sürdüğü Wii U ve 3DS oyun konsolu modelleriyle hedeflediği yüksek satış rakamlarına ulaşmayı başaran Nintendo, geçtiğimiz gün tanıtım filmini yayınladığı yeni konsolu Switch ile dikkatleri üzerine çekti. Dişli rakipleri Xbox One ve PlayStation 4’e nazaran çok daha modüler bir yapıya sahip olan bu konsolu tıpkı bir tablet gibi yanınızda taşıyabilmeniz mümkün. Her iki tarafında konumlandırılan joystikler de sökülebildiği için arkadaşlarınızla müsabakalar gerçekleştirebilmeniz de sağlanmış. Yine tanıtım filmini izlediğimizde Skyrim gibi güncel bir oyunun da platformunda oynanabileceğini görebiliyoruz. Bu durum akıllara “Diğer oyun geliştiricileri de uyumlu oyunlar üretmeye başlayacak mı?” sorusunu getirdi. Neyse ki Nintendo, bu konuyla alakalı bir açıklama yaparak bilindik hemen tüm oyun geliştiricisi firmanın Switch platformunu destekleyeceğini duyurdu.

Hatırlanacağı üzere Nintendo’nun bundan önceki konsollarında çoğunlukla firmanın kendi geliştirdiği oyunlar oynanabiliyordu. Zelda, Mario Kart Racing ve Sonic gibi oyunlar bunlardan bazıları. Geçmişten ders alan Nintendo bu sefer işi sıkı tutarak popüler tüm oyun geliştiricilerini Switch platformuna davet ederek onların desteğini almayı başarmış.

Unity ve Epic Games başta olmak üzere birçok geliştirici firma Nintendo’un yeni oyun konsolu için oyunlar üretmeye başlayacak. Sırf Unreal Engile ve Unity altyapısına sahip oyunlar Switch platformuna gelse bile rakip konsollara kıyasla ciddi bir fark oluşturabilir. EA, Take-Two, Bethesda, Activision ve Ubisoft da şimdiden Switch desteğini onaylayan firmalardan bazıları.

CEVAP VER