Oyun tutkunlarının bilmesi gereken oyun terimlerine dair yeni bir içerik ile sizlerle beraberiz.

Oyun dünyasının kendisine özgü pek çok terimi vardır. Bu terimleri genellikle oyuncular bilirler ancak bilmeyen de pek çok oyuncu olabiliyor. İşte bu hafta, oyun tutkunlarının bilmesi gereken bazı oyun terimlerinin tanımlarını daha sizlerle buluşturuyoruz.

NERF NEDİR?

Bazı oyunlarda bazı karakterlerin güçleri haddinden fazla yüksektir. İşte bu gibi durumlarda güçlerinin düşürülmesine verilen isim nerf terimidir. Bu yalnızca karakter değil, bir nesne de olabilir mesela ekipman olabilir.

ZONE NEDİR?

Zone İngilizce bir kelime olup bölge anlamını taşımaktadır. Oyunlarda da yine aynı ifadeyle kullanılır. Yani aslında oyun dünyası haricinde de kullanılan son derece popüler bir kelimedir. Oyunda bir yeri tarif etmek için kullanırız. Aynı zamanda Zoning terimi de vardır ve yükleme ekranlarında oyuncular tarafından zoning şeklinde tarif edilir. Zoning, bir bölgeden başka bir bölgeye geçiş sırasında bulunan yükleme ekranını tarif eden bir terimdir.

XP NEDİR?

XP teriminin oyun dünyasında da yeri var. RPG türü oyunlarında çok sık görürüz. Tecrübe puanının kısaltılmış halidir. Xp kasmak şeklinde oyuncular tarafından kullanıldığına şahit olmuşsunuzdur.

WTS NEDİR?

Bir oyuncunun sahip olduğu bir malzemeyi satmak istemesine WTS denmektedir.

WTB NEDİR?

Bir oyuncunun bir malzemeyi satın almak istemesini ifade eden oyun terimidir.

Oyun Tutkunlarının Bilmesi Gereken Oyun Terimleri Bölüm 1 İçin Tıklayın

CEVAP VER