28 Şubat 2017’de çıkışını gerçekleştiren oyunda ingilizce’ye arayüz, seslendirme ve alt yazı olarak tam destek sağlanırken, Almanca, Rusça ve Basitleştirilmiş Çince’ye ise alt yazı desteği sağlanıyor. Türkçe ise oyunda maalesef desteklenen diller içerisinde yer almıyor.

Oracle, Indie türünün diğer yürüme simülatörlerinin durumuna ulaşamayan kısa bir yürüyüş simülatörüdür. Ancak oyunun potansiyeli olduğunu belirtmek gerekir. Gerçek anlamda bu potansiyele ulaşamayacak gibi görünse de oyunun daha uzun olabileceği hissine sizi itiyor. Bir yürüyüş simülatörü olduğunun farkında olduğunuzda oyunla ilgili pek probleminiz olmayacaktır. Benim problemim, görsel sunumla alakalı oldu daha çok..

Oyun tamamlanmamış gibi geliyor ve çekim mesafesine ve pop-in dokulara belirli dokular üzerinde kırpmaya ilişkin pek çok sorun var. Zemin ve kaya dokuları düşük çözünürlükte işlenir ve oyundaki flora oldukça güzel olduğu için bu da bir başka olumsuz nokta olarak karşımıza çıkıyor. Seste ve anlatımda kalitenin düşük olduğunu görüyoruz. Böylesine satışa çıkarılmış ve tamamlanmış olduğu iddia edilen oyunda, seslerin daha yüksek bir kalitede kaydedilmesi gerektiğini belirtmek istiyorum. Statik ve arka plandaki sesleri duyabileceğinizden, ses efektlerindeki gerçekliği ve oyuncuya etkileyici unsurların eksik kaldığını düşünüyorum. Belki bir güncelleme ile bu seslerin yenilenmesi durumu olabilir.

Yapılar ve binalar ilk bakışta ilginç gelebilir ancak detay ve etkileşim eksikliği nedeniyle yumuşak görünüyorlar. Oyunun iyi bir hikayesi var ancak bunu oyuncuya geçirmekte yukarıda bahsettiğim unsurlar unutularak yapılmış. Geliştirici tarafından bir çaba gösterilmesi ve oyunun daha çok satmasını umuyorum. Ancak rekabetçi bir fiyata daha iyi bir deneyim sunan Leaving Lyndow gibi başka oyunlar olduğundan bu oyunu sizlere önerebilirim.

Grafikler sebebiyle yine görüş mesafesi iel baş etmek tam bir bela haline geliyor. Yürüyüş simülatörleri arasında değerlendirdiğimizde kötü oyunlardan biri olduğunu söyleyebiliriz. Yürüyüş hızı, simülatörlerin yürümesinin güzelliğini hareketsiz derecede yavaşlatıyor ve kesinlikle korkunç manzara üzerinde yavaş yavaş yürümek zorunda kaldıkları işkenceyle karşı karşıya kalmıştı. Elbette bu oyunda bazı güzel anlar var ancak bu oyun, Jurassic Park: Trespasser adlı 1998 yılında çıkarılan rezil oyunu bana hatırlatıyor. Grafikleri 19 sene önce çıkarılan oyuna benzeyen bir oyunu da fazlaca övmek pek doğru olmayacaktır.

Bu tatsız deneyime katkıda bulunan bol miktarda glitches ve görünmez duvarlar var. Bu kesinlikle Oracle’dan hoşlanmam için bana yardım etmedi. Tek olumlu nokta ana karakterin anlattığı anlatım olabilir. Ancak bu noktada birinci sınıf macera oyunlarından beklenen, yürüyüş simülatörlerinden pek beklenmeyen bir özellik olduğundan bunu da olumlu özellik olarak saymamız pek doğru olmayacaktır.

Genele baktığımızda Oracle’nin pek iyi bir oyun olmadığını söylemek doğru olacaktır.

Oracle

Oracle
4.8

Oynanış

5.0 /10

Zorluk

5.0 /10

Grafik

2.0 /10

Hikaye

6.0 /10

Fiyat

6.0 /10

Performans

5.0 /10

Güçlü Yanları

  • Orman grafikleri
  • Fiyatı

Zayıf Yanları

  • Diğer grafikler
  • Sıkıcı bir yalnızlık
  • Boş
  • Yalnızca yürüme
  • Görüş açısı
  • Uzak nesnelerin gözükmemesi
  • Yapıların içerisine girilmemesi
  • Can sıkıcı bir ada

CEVAP VER