Oyun dünyasında sıkça kullanılan PvP teriminin ne anlama geldiğini ayrıntılı bir şekilde açıklıyoruz.

PvP kelimesinin açılımı Player versus Player’dir. İngilizce kökenli bir terim olup ilk olarak 1988 yılında ortaya çıkmıştır.

PvP terimi, günümüzde pek çok alanda ortaya çıkmaktadır. Oyuncunun yapay zekaya karşı değil de başka bir oyuncuya karşı oynamasını ifade eder. Multiplayer olarak oldukça yaygındır ve özellikle MMO oyunlarında dikkat çekmektedir. Hitroical game tarzında oyunlarda, gerçekçiliğin ön planda olduğu hikaye bazlı yapımlarda ise pek görülmemektedir. Oyun dünyasında bir akım haline dönüşen PvP, milyonlarca gencin birbirlerine karşı sanal alemde dövüşme isteği nedeniyle bu denli gelişmiştir. Yapımcılar oyuncuların istekleri doğrultusunda oyunlar çıkarttılar ve bu büyük bir akımı doğurdu. 2008 yılında PvP yoğun bir gelişim içerisine girdi ve 2010 yılında ise adeta patlama yaşadı.

Oyun Dünyasında PvP Nedir?

PvP’nin bu kadar ilgi görmesine neden olan şey bir oyuncunun diğer oyuncudan daha üstün olduğunu ispatlama hırsı denilebilir. Oyun bağımlılığı konusunda da PvP’lerin çok yüksek bir etkisi vardır. Büyük bir hırs içerisine bürünmüş oyuncular kendilerini bu türden zor alıkoyarlar.

Türkiye’de En Bilindik PvP Oyunlar

Türkiye’de PvP akımının başlamasındaki en büyük etken Silkroad Online, Knight Online ve Metin 2 üçlüsüdür. Bu oyunları oynamayanlar bile muhakkak isimlerini duymuştur. Bu tarz oyunlar Türk oyuncusunun özellikle öğrencilerin aşırı para ve zaman harcamalarına neden olmuştur. Bu konuyu ayrıntılı bir şekilde ele aldığımız Türk Oyuncusunun Cebini Sömüren Yapımlar içeriğimize buradan ulaşabilirsiniz.

CEVAP VER