Dünyanın en etkili ekonomi gazetelerinden Wall Street Journal, ’nun üretim planını ikiye katladığını duyurdu. Piyasada oluşan talebi karşılamakta zorlanan Nintendo, 2017 yılında üretmeyi planladığı 8 milyon adet konsol sayısını 16 milyona çıkarmaya karar verdi. Bu kararın alınmasının altında yatan sebep, oyun meraklılarının ’e yönelik talebinin sanılandan çok daha fazla olması. Nisan’da başlayacak olan yeni finansal yıl içinde 10 milyon adet üretmeyi hedefleyen Nintendo’nun bu satış rakamına ulaşıp ulaşmayacağı şimdiden merak konusu oldu.

Hisse senetlerine doping etkisi yaptı

Bu haberin yayılmasıyla birlikte borsada işlem gören Nintendo’nun hisseleri yüzde 1.5 oranında değerlendi. Eğer ümit edildiği gibi Nintendo stoklarındaki tüm Switch’leri ilk yıl içinde satmayı başarabilirse, bu zamana kadarki tüm satış adedi 13.5 milyon olan Wii U’yu sollamış olacak.

Yabancı pazarlarda rağbet görüyor

Şuan için ABD ve İngiltere başta olmak üzere birçok ülkede aynı anda satışa sunulan Switch’i elde etmek gerçekten zor. Stok sıkıntısı yaşayan Amazon, an itibariyle aldığı siparişi ancak ay sonunda teslim etmeyi vaat ediyor. Argos, GAME, ShopTo, SimplyGames ve GameSeek gibi perakende firmalarında ise hiç stok kalmamış.

SuperData isimli analiz şirketi Nintendo’nun bugüne kadar 1.5 milyon adet Switch konsolunu tüm dünya çapında sattığını tahmin ediyor. Tabii bu rakam henüz doğrulanmış değil, ancak Türkiye dışındaki ülkelerde Switch’e olan talebin aşırı derecede fazla olduğu su götürmez bir gerçek.

CEVAP VER