Geçtiğimiz günlerde satışına başlanan ve Legend Of Zelda: Breath Of The Wild isimli muhteşem bir oyunla beraber kutudan çıkan , şimdilerde hacklenme skandalıyla haber sitelerine konu oldu. Henüz tanıtılalı 1 hafta kadar olmasına rağmen hibrid konsolun bu kadar hızlı hacklenmesi herkesi şaşkına çevirdi.

Kendilerine qwertyoruiop ismini veren bir grup hacker, Nintendo Switch‘i hacklediklerini iddia etti. İnternette bir de fotoğraf paylaşan hacker grubu, Switch’teki tarayıcının bir açığını bulup sisteme erişim sağladı. Ancak bunu nasıl yaptıklarına dair detaylı bilgi vermekten kaçındılar.

Daha önce de JailBreak üzerine çalışmalar yaptılar

VentureBeat‘te yer alan habere göre Switch’i hackleyen grup, daha önce de Apple’ın iOS ve PlayStation 4‘ün 1.76 sürüm numaralı işletim sistemlerini JailBreak etmeyi başarmıştı. Şuan için Nintendo cephesinden hacklenme iddiasıyla ilgili bir açıklama gelmedi, ancak bunun WebKit yazılımında bulunan bir açık yoluyla sağlandığı çok net.

Beklentiler Nintendo‘nun kısa süre içinde bu konuyu aydınlatacak bir basın açıklaması yapıp kamuoyunu aydınlatması yönünde. İlerleyen günlerde de muhtemelen bu açığın kapatıldığı bir güvenlik yaması tüm Switch konsollarına dağıtılabilir.

Dünya çapında satışa çıkmıştı

Nitnendo Switch tüm dünya ülkelerinde 299.99$’lık fiyat etiketiyle satışa çıkmış bulunuyor. Ülkemizde ise yalnızca Gizala isimli site üzerinden 2,249.90 TL’ye satın alınabiliyor. Fiyatının bu kadar yüksek olmasının sebebi olarak ise artan döviz kuru ve yüksek vergi oranları gösteriliyor.

CEVAP VER