Ülkemizde hatırı sayılır miktarda oyuncu tarafından beğeniyle oynanan, neredeyse bağımlılık yapıcı hale gelen oyunu; Java altyapısına sahip olmasından kaynaklanan hatalarla zaman zaman saç baş yoldurabiliyor. Ansızın çöken, format atıldıktan sonra bir türlü açılmayan, ekranı karartan birçok hata oyuncularının canını sıkabiliyor. Oysa bu hataları çözmek, doğru adımları attıktan sonra hiç de zor değil.

Eğer siz de Minecraft oynarken bu tür hatalarla karşılaşıyorsanız, aşağıda yer alan adımları takip ederek sorunu giderebilirsiniz.

Render kalitesini düşürün

Bilgisayarınız ne kadar iyi olursa olsun, Minecraft’ın optimizasyon sorunlarından kaynaklı hatalar oyunun çökmesine yol açabilir. Bu yüzden grafik ayarlarını Extreme yerine bir alt seviyede ayarlamanız sorunu çözecektir.

Temiz bir kurulum yapın

Her zaman için en akılcı yol, Minecraft’ı silip baştan kurmak olacaktır. Ancak Minecraft’ı sildikten sonra hala bilgisayarda kalan ufak dosyaları da ortadan kaldırmanız gerek. Bunun için gizli dosyaları gösterme özelliğini aktif edip C:\Users\<KULLANICI ADINIZ>\appdata\roaming\.minecraft klasörünü tamamen temizleyin. Ancak bunu yapmadan önce “save” klasörünün yedeğini mutlaka alın, aksi takdirde oyundaki tüm aşamalarınız kaybolacaktır.

Güncellemeleri ihmal etmeyin

Klavyeden tutun ekran kartına kadar bilgisayarınızda bulunan tüm donanım parçalarına ait sürücülerin güncel olmasını sağlayın. Java da buna dahil. Özellikle Java’nın güncel olmaması durumunda çökme hataları sıklıkla meydana gelebiliyor.

Eğer tüm bunları yapmanıza rağmen hala Minecraft hata veriyorsa karşılaştığınız mesajı yorum kısmından gönderin, çözümünü birlikte arayalım!

CEVAP VER