Artık Steam,  Origin gibi djital platformlar oldukça yaygın hale geldi ve bu yüzden de kutulu oyun satışlarında ciddi bir azalmanın söz konusu olması bekleniyordu. Artık insanlar Steam, Origin gibi platformlardan tek tıklama ile oyunlara erişebiliyorlar. Ancak tabii indirme sürelerini de beklemek zorunda kaldıkları da bir gerçek. Yine de dijital platformlardan oyun indirmek son derece sevilen bir şey oldu. Bu yüzden kutulu oyun satışlarının artık sona erebileceği bile gündemdeyken çok ilginç bazı raporlar yayınlandı.

%74 KUTULU OYUN SATIŞI !

Amerikalı ünlü bir kuruluş tarafından yapılan araştırmalar kapsamında çok ilginç sonuçlara ulaşıldı. Araştırmalar, kutulu oyun satışları ile dijital ortamdan oyun satışlarının karşılaştırılması üzerineydi. Kutulu, yani mağazalara giderek fiziki olarak satın alınan DVD’li oyunların çok daha fazla satıyor olması dikkat çekti. Hatta bu oran toplam oyun satışları hususunda %74 düzeyinde…

KADINLAR DA YOĞUN İLGİ GÖSTERİYOR

Söz konusu kuruluş, oyunları satın alan kitlenin yaş ortalamasının 36 olduğunu ifade ederken, kadınların da oyunlara yoğun bir ilgi gösterdiğinin altını çizdi. Kurumun yayınladığı rapora göre, oyunları satın alanların % 60’ı erkek, %40’ı ise kadınları oluşturuyor. Kadınların payının çok daha düşük olması beklenirken bu rapor da epey şaşırttı doğrusu.

Bu arada söz konusu rapor ile ilgili daha fazla bilgiye ulaşmak istiyorsanız kurum tarafından yayınlanan aşağıdaki görseli inceleyebilirsiniz.

CEVAP VER