Hollow Knight – Oyun Performansı – Oyun Özellikleri – İnceleme

Hollow Knight – Oyun Performansı – Oyun Özellikleri – İnceleme

0
189
Hollow Knight – Oyun Performansı – Oyun Özellikleri – İnceleme 1

24 Şubat 2017’de çıkışını gerçekleştiren oyunda, İngilizce ve Fransızca’ya arayüz, seslendirme ve alt yazı olarak tam destek sağlanırken, diğer diller oyun içerisinde maalesef desteklenmiyor.

Oyunu tanımlarken, mini, 2 boyutlu Dark Souls diyebiliriz. Oyunun Dark Souls’a benzeyen bir hikayesi var. Yine bir imparatorluğumuz var ve çöküşte, oyunda Undead yerine Insectler olduğunu da belirteyim. Biz de oyunda bir gergedan böceği olarak yer alıyoruz. Ama işin tuhafı bir yandan da Hollow Knight’lardan bir tanesiyiz. Amacımız, tahmin edebileceğiniz üzere imparatorluğu kurtararak ölülerin huzurunu sağlamak. Karakterimiz, oyun esnasında hiç konuşmuyor. Oyunda zırh değil de can terimi kullanılıyor. Oyun başında 5 can ile başlıyorsunuz ve her mob veya trapa dokunduğunuzda bir canınız gidiyor. Canı doldurmak için Soullarınızı kullanmanız gerekiyor.Bu bahsettiğim Soulları da kazanmak için bir mobu öldürmeniz gerekiyor. Oyundaki para birimi tahmin edeceğiniz üzere Soul değil. Oyunda başka bir para birimi bulunuyor ve bu para ile birçok şeyi alabiliyorsunuz. Oyunun kılavuzunda zaten gamepad ile oynanması tavsiye ediliyor. Ben bu tavsiyeye uymayarak klavye ile başladığım oyunda daha sonra gamepade geçince rahatladığımı hissettim. Size en başından itibaren gamepad ile oynamanızı tavsiye ediyorum.

Oyun oldukça güzel ama ufak tefek eksikleri bulunuyor. Oyunda, bir savaşı defalarca tekrarlamayı sevmeyenler ve çok kolay sıkılanlar için bir negatiflik bulunuyor. Bu tarz bir oyuncuysanız, oyunu satın almayın diyebilirim.

Oyun içerisinde harita oldukça güzel. Yaratıklarla savaşıp, patron karaktere ulaşıyorsunuz. Ancak oyun burada biraz saçmalıyor. Belki de alıştığımız için bize böyle geliyor fakat hayatım boyunca bu kadar abartılı boss karakterleriyle savaştığımı hatırlamıyorum. Bossların en büyüğünden tutun en küçüğüne kadar tek seferde bir savaşı geçmeniz neredeyse mümkün değil. Boss, sizi bir antrenman tahtası olarak görüyor sanırım ve üzerinizde yüzlerce yeteneğini kullanıyor. Bu yetmezmiş küçük küçük yaratıkları da yardımına çağırıyor. Dövüş esnasında can doldurmak için en ufak alanlarınız da bu sayede yok oluyor. Hali hazırda birçok bossun yeteneğinden etkilenmemek için alan bulmak o küçük yaratıklarımız olmasa bile oldukça zor. Reflekslerinizin normal insan düzeyinde olduğunu düşünürsek, oyunun süresi 1 saat ise bu oyunu bitirmek için 2 gününüzü harcayabilirsiniz desem sanırım zorluğu anlayabilirsiniz. Oyunu oynarken, boss aşamalarında oyunu silmeyi aklınıza getirecekseniz, bu oyun size göre değil diyebilirim.

Oyun benden tam puan alabilecekken bu özelliği ile resmen oyuncularla dalga geçildiğini düşünüyorum.

Hollow Knight

Hollow Knight
7.9

Oynanış

7.5 /10

Zorluk

9.5 /10

Grafik

7.5 /10

Hikaye

9.0 /10

Fiyat

6.0 /10

Performans

8.0 /10

Güçlü Yanları

  • Hikaye
  • Oynayış (Gamepad ile)
  • Haritalar
  • Yaratıklar

Zayıf Yanları

  • Boss karakterlerinin güçlüğü
  • Oynayış (Klavye ile)

NO COMMENTS

LEAVE A REPLY