24 Şubat 2017’de çıkışını gerçekleştiren oyunda, İngilizce’ye arayüz, seslendirme ve alt yazı desteği sağlanırken, Fransızca, Almanca, İspanyolca, Lehçe, Basitleştirilmiş Çince, Rusça, Japonca ve Çekçe dillerine de arayüz ve alt yazı desteği sağlanıyor. Türkçe ise oyunda maalesef desteklenmiyor.

Oyun, gerçekten dikkat vermeniz gereken bir oyun. Oyun içerisinde, belirli öncelikleriniz olmalı. Örneğin bir yerde çatışma ya da büyük bir yangın varsa karnı ağrıyan bir insana ambulans yollamanız pek doğru olmayacaktır. Aynı şekilde büyük bir bina yanıyorken, ağaçtan bir kedi kurtarmak da normal olarak etik olmayacaktır. Belli durumlarda telefondan bile ilk yardım uygulatma şansınız oluyor. Eğer sesli bir arama yapılmıyorsa veya sizi arayıp sipariş veriyorsa bunu yanlış numara olarak tanımlamak her zaman geçerli olmayacaktır. Gerçek hayattan örnek verdiğimizde, rehin alındığını veya yanında biri olduğundan şifreli konuşmak durumunda olduğunu söyleyebiliriz. Bu esnada devreye girip, sizi arayan kişiye komutlar vermeli ve bazı şeyleri ön görmeniz gerekiyor.

Yine bu öngörme durumuna örnek vermem gerekirse, diyelim ki kavgaya karışan kişilere polis yolluyoruz, eğer bu büyük bir kavgaysa hemen yanında ambulans da yollamamız gerekiyor. Yine aynı şekilde bir partide uyuşturucu kullananlar varsa bu tip yerlerde genelde arbade yaşandığını da göze alarak hem polis ekibi hem de sağlık ekibi yollamanız gerekebilir. Duruma göre basit, duruma göre geniş düşünmeniz gerekiyor. Eğer durum basitse, bu ilk yardımı polisler veya itfaiyeler de yapabilir. Böylelikle elinizdeki ekiplerin tamamını kullanmamış olursunuz. Eğer büyük bir şehirde yollarsanız mutlaka bu tip durumlara düşersiniz. Bu da sizi oyun içinde zor duruma sokabilir. Ekipler yetersiz kalabilir ve ekip üyelerinizi kaybedebilirsiniz. Kimi zaman yıllık izine ayrılan ekip üyeleriniz de oluyor, tüm bunlar oyunun gerçekçiliğini arttırıyor.

Oyun oynayış ve hikaye yönünden benden tama yakın bir puan aldı diyebilirim. Oyunda, ekibinize teçhizat verebiliyorsunuz ve kendiniz iki parça eşya kullanabiliyorsunuz. Örneğin her birey silah kullanmıyor fakat ilk yardım çantasını bir polis bile kullanabiliyor. Bunlara göre teçhizat dağıtımını yapmanız ve kendinize de teçhizat bırakmanız gerekiyor. Oyundaki ekiplerin ve kişilerin özellikleri, (arabayı daha iyi kullanma, daha hızlı ilk yardım yapma gibi) oyunda sizin dikkat etmeniz gereken en önemli noktalardan birisi olacak.

Oyunu yarım günden fazla bir süre oynadım ve gerçekten sıkılmadım. Oyun mümkün olduğunca kendini tekrardan kaçtığından, aynı olaylar olup durmuyor. Denemeniz gerekiyor diye düşünüyorum.

911 Operator
8.3

Oynanış

9.0 /10

Zorluk

7.0 /10

Grafik

7.0 /10

Hikaye

9.5 /10

Fiyat

8.0 /10

Performans

9.5 /10

Güçlü Yanları

  • Akıcı
  • Tekrara düşmüyor
  • Eğitici
  • Geniş düşündürücü

Zayıf Yanları

  • Yeterli seviyede İngilizce bilmeden oynayamazsınız.

CEVAP VER