7 Aralık 2016’da çıkışını gerçekleştiren oyunda İngilizce’ye arayüz, seslendirme ve alt yazı olarak tam destek sağlanırken Fransızca, İtalyanca, Almanca ve İspanyolca’ya arayüz ve alt yazı desteği sağlanmış durumda. Türkçe ise oyunda desteklenmiyor.

Oyun içindeki bulmacalar oldukça kolay. Oyun mizahi bir dille kaleme alınmaya çalınmış ancak bizim gelişmiş espri kültürümüzden mi bilmiyorum, oyun içerisinde yapılan hiçbir espriye gülmedim.

Oyun oldukça kısa bir oyun. Ben 2 saatlik bir sürede oyunu bitirdim. Oyunda rastladığımız araçlar bize tarihi hatırlatıyor. Oyunun sahip olduğu kontrolör desteği sayesinde televizyona bağlayıp gamepad ile yayıla yayıla oyunu oynama imkanınız da bulunuyor.

Oyun bahsettiğim gibi yalnızca 2 saat sürüyor ve yapmanız gereken sadece 7-8 bulmaca bulunuyor. Oyunda seslendirmeler gayet profesyonel bir şekilde hazırlanmış. Gamepad haricinde oyunu mouse ile de oynamanız mümkün. Her iki kontrol düzeni de iyi çalışıyor. Ayarlar ve karakterler hoş görünüyor. Hikaye pek ilgimi de çekmedi zaten oldukça kısa bir şekilde tasarlanmış.

Oyunun çabucak bitmesinin sebebini ise bulmacaların kolaylığı olduğunu düşünüyorum. Grafikler, böylesine küçük bir oyun için özenle tasarlanmış. Bu beni şaşırtan bir unsur oldu. Üstelik projede çok küçük bir maliyet ile hazırlanmıştı.

Oyunu bitirdikten sonra her ne kadar hikayesini beğenmesem de grafikler ve oyunun mantığını beğendiğim için daha fazla devam etmesini istedim. Oyunu oynarken oyunu ciddiye alamıyorsunuz, gerek görünüşünden gerekse metinlerinden dolayı. Bu oyunun da çekici özelliği belki de budur. Bahsettiğim az sayıda bulmacanın da birçok çözümü bulunuyor. Böylelikle az sayıdaki bulmacadan 25 adet Steam başarısı toplama imkanınız bulunuyor. Onun haricinde bu incelemede oyunun genel olarak olumsuz yanlarını sıralamış olsam da iki saatte bitirilebilecek en iyi oyunlardan birisinin oynamış oldum.

Her Majesty's SPIFFING-2

Milyonlarca dolarların ortada uçuştuğu projelerin yapamadığını bu küçük geliştirici grubunun yapabilmiş olması da şaşırtıcı. Hikaye ve mizahı yetersiz bulsam da karakterleri ve senaryoyu sanırım unutamayacağım. Oyunun geçtiği mekanlarda, kişilerde kısacası her yerde güzel ayrıntılar ve her duruma yönelik sürrealizmin tavan yaptığı noktalar bulunuyor. Baştan sona kadar zevkli bir deneyim yaşacağınızı düşünüyorum.

Her şeyi bir kenara bırakırsak oyunun nicelik yönünden kaliteli bir oyun olduğunu söylemek mümkün olacaktır. Bu oyunun geliştiricilerin yeterli desteği alması durumunda bu tarz oyunlarla ancak bu kez daha uzun versiyonları ile karşılaşmamız içten bile değil. Oyuna 10 üzerinden bir puan vermem gerekse, direkt olarak 9 puanı yapıştırırdım. Kırdığım bir puanda düşük mizah ve hikayeden dolayı olurdu. Bu arada bir hatırlatma, oyun şuan Steam üzerinden 29 TL’ye satılıyor ancak Steam sayfası üzerinden Mediamarkt ile oyunu alırsanız size 9 liralık bir indirim sunuyor. Bu kampanyanın bitiş süresi belirlenmemiş büyük ihtimalle uzun zaman böyle devam edecek. Değerlendirmenizi öneririm.

CEVAP VER