Geçtiğimiz hafta Tumblr‘a saldıran ve yaklaşık 2 saat boyunca siteye erişim sağlanamamasına yol açan R.I.U. Star Patrol isimli grubu, bu sefer gözünü ve ‘a dikti. Bir YouTube kanalına röportaj veren hackerlar, geniş çaplı bir saldırısı başlatarak yılbaşı gecesi PSN ve Xbox Live’ı çökerteceklerini duyurdular.

Tıpkı Tumblr’a yaptıkları gibi, ama daha güçlü bir DDoS saldırısıyla bu ağları çökertmeyi hedefleyen hackerlar, yılbaşı gecesini özellikle seçmiş. Özellikle yurtdışında yaşayan birçok oyuncu, yeni yıla evinde oyun oynayarak girmeyi tercih ediyor. PSN ve Xbox Live’a bağlantı sorunlarının yaşanması gibi bir durum söz konusu olursa çoğu oyuncunun hevesi kursağında kalacak.

DDoS saldırıları ilk değil

Ancak bu tür DDoS saldırıları PSN ve Xbox Live için pek de yeni sayılmaz. Neredeyse her yılbaşı yoğun bir şekilde saldırı alan sistemler artık bu duruma bağışıklık geliştirmeye başlamak üzereler. Sony ve Microsoft buna bir önlem olarak daha yüksek performanslı sunucular satın almaya başlamış bulunuyor. Bu yılbaşı sistemlerin çöküp çökmeyeceğine hep birlikte tanıklık edeceğiz. Umarız ki hackerlar bu saldırılarında başarısız olurlar ve oyuncular rahatlıkla oyunlarını oynamaya devam ederler.

 

Neden böyle bir saldırı yapmaya karar verdikleri sorulan R.I.U. Star Patrol grubunun cevabı da çok sinir bozucu: Sadece eğlence için yapıyoruz, yapabildiğimiz için saldırıyoruz. Kimseden de bunun için bir kuruş almıyoruz.

CEVAP VER