6 Şubat 2017’de çıkışını gerçekleştiren oyunda, İngilizce, Japonca, Almanca, Brezilya Portekizcesi, Rusça ve Basitleştirilmiş Çince dillerine tam destek sağlanırken, Türkçe oyunda maalesef desteklenen diller arasında yer almıyor.

, GameFreak’ten PC’ye özgü bir “indie” oyunu olarka piyasaya sürüldü. Retro tarzı değil ve çok meraklı mekaniği hariç, temel olarak bir metroid-vania 2D platformer oyunu olarak tanımlayabileceğimiz bir oyun.

GIGA WRECKER, dünyası yok edilmiş bir cyborg kızının yolunu izliyor ve artık nedenini bulmak ve robot ordusunun istilasına geri dönmek için enkazı yeniden kazıma ve çeşitli silahlara atma gücü taşıyor. Oyunun hikayesi yalnızca bu değil ancak fazla spoiler vermek istemiyorum. Böyle dedim diye çok derin ve süslü bir hikayesi olduğunu da düşünmeyin.

Bana gelince, hikaye anlatımının bugünkü seviyesi yeterince iyidir ve her şeyi atlamak yerine onu izlemekten keyif aldım. Kuşkusuz çok anime benzeri ve bu nedenle bazıları sinir bozucu gözükebilecek bazı tropesler içeriyor ancak benim hoşlandığım bir oyun oldu.

Şu anki oyun halinde hala bir yazım hatası var ve bazen diyaloglar oyunun çekiciliğini artırmasına rağmen oldukça kötü yazılmış gibi görünüyor. Ancak, bu hataların son sürüm güncellemesiyle birlikte azalacağı bildirildi.

GW, açıklamada belirtildiği gibi “2B bulmaca platformu aksiyon oyunu”, şimdiye kadar böyle bir oyun oynamışsınızdır. Peki bu oyunun diğerlerinden farkı ne? Oyun ne kadar iyi? Bulmacalar zorluk derecesinde çok değişiyor. İlk bossu yendikten hemen sonra çok zor olanları yaşayabilir ve daha sonraki bir aşamada oldukça kolay olanlar içine girebilirsiniz, ancak bu bulmaca (genellikle fizik odaklı) bazıları oldukça zor ve hatta sinir bozucu olabileceğinden, oyunun devamlılığını sağlayan unsur olarak gözüme battı. Bu bilmecelerin çözülmesinin dışında son derece tatmin edicidir, çünkü hemen ilerleme kaydettiğiniz şeye tanık olursunuz, ek bir hikaye parçası, bir sürü EXP veya yeni bir silah cildi..

Her ne zaman şimdi bir bulmacaya yaklaşmanın farklı yolları olsa da (çok) azı bana pek mantıklı gelmedi ve kimi zaman bulmacaları şans eseri çözdüm. Bu kasıtlı olabilir, ancak aslında çözümü bulup tamamlayıp açmadığım, şansımın yardım ettiği bulmacaları daha sonra merak ettim. Lazer içeren bulmacalardan bazıları, görünüşe göre sadece bloke etmesi gereken bir blokun üzerine yerleştirilmesinin dışında herhangi bir nedenden ötürü yön değiştirerek devam ettiklerinden, bana oldukça belirsiz görünüyordu. Her neyse onları çözmeyi başarabildim.

Platformlama oldukça iyi. Her eylem hemen gerçekleşir ve karakteri kontrol etmekte bir problem yaşamazsınız. Oyun oldukça kolay bir şekilde kavranabiliyor. Dört farklı silah (varsayılan enkaz topu dışında), oyunu oldukça eğlenceli bir hale getiriyor.  Arka plan müziği, belirli bir bulmaca veya bossa takılıp kaldığımda bile devam etmem için bir başka faktör oldu. Aşama sırasında müzik genellikle rahatlatıcı ve moral verici olarak seçilmiş.

CEVAP VER