Brezilyalı futbol kulübü Chapecoense’nin yolcularını taşıyan VivaColombia uçağının yakıt bitmesi sonucu Kolombiya’da düşmesinin yankıları halen daha sürüyor. Tüm dünyayı hüzne boğan ve birçok futbol kulübünün dayanışma mesajları paylaştığı bu hadise, oyun sektöründe de aynı etkiye yol açtı. Popüler futbol oyunu , Chapecoense kulübünün yaşadığı bu elim hadiseyi anmak için kulübün kıyafet kitini ücretsiz olarak oyuncuların kullanımına sundu. Bu ufak jestle Chapecoense kulübünün oyuncularına saygılarını göstermek isteyen oyuncular, yeşil beyazlı formaları terletmeye başlayabilecekler.

EA Sports tarafından geliştirilen FIFA 17, oyuncuları bu kiti kullanmaya davet ederken “Chapecoense takımını destekleyen arkadaşlarımız, ailelerimiz ve taraftarlar için bunu yapmamız gerekiyor” açıklamasında bulundu.

Ne olmuştu?

Chapecoense futbolcularını taşıyan uçağın Medellin’de düşmesiyle birlikte 19 futbolcu ölmüş, 2 oyuncu ise ağır şekilde yaralanmıştı. Ağır yaralanan futbolculardan birinin bir bacağı kesilmişti, ancak diğer bacağını da kaybetmesi kuvvetle muhtemel. Uçağın kesin düşüş sebebi her ne kadar tartışmalı olsa da, yakıt bittiği için düştüğü yönünde fikir birliği de var.

Feci şekilde can veren 19 futbolcunun yanı sıra uçakta bulunan diğer 52 yolcu da korkunç kazadan sağ çıkmayı başaramadı.

Chapecoense ile final karşılaşmasını oynayacak olan Atletico Nacional, büyük bir centilmenlik örneği sergileyerek maçın iptal edilmesini ve kupanın Chapecoense’ye verilmesini talep etti. Brezilya’daki birçok yerel futbol kulübü de Chapecoense’nin hayatta kalması için gerekli önlemlerin alınması çağrısında bulundu.

CEVAP VER