Bir yeni rehber içeriğimiz ile daha sizlerle beraberiz. Oyun dünyasında Experience teriminin ne anlama geldiğini, ne gibi unsurlarının bulunduğunu açıklıyoruz.

Experience oyun dünyasında EXP diye de geçer. EXP, Experience teriminin kısaltmasıdır ve terimin Türkçe karşılığı Tecrübe şeklindedir. Oyunların bazılarında elde ettiğiniz tecrübe yeni seviyeler açmanıza yarar. İşte seviye açmanıza yarayan bu deneyimlere experience denmektedir.

Bir oyunda Experience kazanmanın bazı yöntemleri vardır. Bu yöntemler oyundan oyuna değişkenlik gösterebilir. Daha çok online oyunlardan gördüğümüz için ona göre bir örnek verelim: Mesela sizden canavarların olduğu bir yere gidip canavarları kesmeniz istenir ve bu canavarları kestikçe puan kazanırsınız. Bu puanlar deneyim puanı olarak kaydedilir.

Experience ( EXP ) Hakkında Detaylı Rehber

Deneyim puanı elde etmek için illa görev almanız da gerekli olmayabilir. Bazı oyunlarda canavarların veya deneyim elde edebileceğiniz farklı bir NPC bulunduğu belli bölgelere belli zaman aralıklarıyla giderseniz sürekli spawn olabilirler ve böylece sıklıkla deneyim puanı elde edip seviye kasarsınız.

Deneyimler genelde yüzde üzerinde değerlendirilir ve önceden seviyeler programlanır. Mesela 1. seviyeyi geçebilmek için 500 deneyim puanı, 2. seviyeyi geçebilmek için 1000 deneyim puanı gibi belli bir program yapılır ve mesela 1000 üzerinden 100 deneyim puanı kazandığınızda %10’luk kısmı aşmış olursunuz. %100’ü tamamladığınızda da yeni seviyeniz açılacaktır.

Özetleyecek olursak Experience teriminin genel olarak seviye atlamaya yarayan tecrübe puanları olduğunu ifade edebiliriz.

Oyunlarda Quest Nedir? Quest Hakkında Rehber…

CEVAP VER