Quests, özellikle online oyunlarda sıklıkla duyduğumuz bir terim. Peki tam olarak ne anlama geliyor? Quests türleri nelerdir? Yeni içeriğimizde bu sorulara cevap arıyoruz.

Quests, İngilizcede ‘Görevler’ demektir. Oyunlarda da yine bu anlamda kullanılır. Mesela online bir oyunda sadece oyuncular değil çok sayıda NPC vardır. Bir NPC’yi öldürmenizi söyleyen questsler ile karşılaşabilirsiniz. Genel olarak size bir görev alma ve tamamlama döngüsüdür.

Quests kapsamında size söylenenler vardır ve onları oyunda yapmaya çalışırsınız. İşte bu olaya Quests diyoruz. Quests’in pek çok türü de vardır:

Daily Quests: Günlük olarak tekrar eden rutine bağladığımız görevlerdir. Örneğin Travian’da günlük bonus questsleri vardır. Size hergün belli bir hammadde toplamanız veyahut başka bişi yapmanız halinde ödül verileceği ifade edilir. İşte bu daily quests terimine bir örnektir.

Basic Quests: Bunlar da yine sıradan, rutine bağlamış basit görevleri ifade ediyor ancak günlük olması şart değil. Temel farkı bu.

Oyun Dünyasında Quests ve Türleri Detaylı Rehber

Pvp Quests: Bire bir mücadeleler ile ilgili verilen görevlere denmektedir. Örneğin bossu öldürme talimatı gelmiştir. Bossu öldürüp talimatı yerine getirmiş olursunuz.

Repeatable Quests: Bitince hemen yenisi türeyen, sürekli tekrarlayabildiğiniz görevlere deniyor. Mesela GTA Vice City oynarken arazi araçlarını sürme görevleri buna bir örnektir. Aracın içerisine bindiğinizde görev başlar ve tamamladıktan sonra aynı görev yine yerli yerinde duracaktır. İstediğiniz kadar tekrarlayabilirsiniz.

Nier Automata Oyununa Tepkiler Adeta Çığ Gibi Büyüyor

CEVAP VER