12 Aralık 2016’da çıkışını gerçekleştiren oyunda İngilizce’ye arayüz, seslendirme ve alt yazı olarak tam destek sağlanırken İngilizce harici hiçbir dil oyunda desteklenmiyor.

İlk olarak, bu oyunu şaşırtıcı bulmayı umduğumu söyleyeyim. İlk başlarda oldukça iyi miktarda özellik ve mekanik tanıtıldığından çok fazla potansiyel sahibi olduğunu düşündüm ve oynamak için sabırsızlandım. Ancak oyunun şuan satışta olan fiyatını (27 TL) hak ettiğini pek düşünmüyorum. Belki 10-15 lira civarlarında olsaydı tam anlamıyla fiyat-kalite arasındaki ilişkiyi tutturmuş olacaktı.

Aynı zamanda bu oyun, İngiliz dili konusunda sağlam bir kavrayışa sahip olmadan bir takım tarafından İngilizce geliştirilmiş. Oyunu geliştirenlerin elemantary seviyesinin üstünde bir seviyede İngilizce’ye hakim olduklarını düşünmüyorum.

Eğer oyunu üçüncü sınıfa giden bir İngiliz çocuğuna tasarlattılarsa sıkıntı yok tabii ki. Oyunda benim gibi takıntılıysanız birçok dilbilgisi hatasıyla karşı karşıya gelebilirsiniz. Hele bir bölümde yazılmış bir kelime var ki, belirsiz. Ne diyor orada? Hiçbir anlam çıkarılamıyor, yeni bir kelime üretmişler adeta. Dilbilgisi hatalarından birkaç örnek vermem gerekirse; antything (anything), potentiall (potential), ressource (resource), upcomming (upcoming). Bu kelimeler oyunun ilk 15 dakikasında denk geldiğim hatalar ve diğerleri için artık not almayı bıraktım. Oyun hakkındaki ekran görüntülerine bakarsanız orada bile birçok hata göze çarpıyor.

Aynı zamanda bu beklendiği gibi bir yönetim tarzı oyun değildir. Daha çok antrenör tarzı bir oyundur. Yönetim yönleri azdır ve çok basit olan maaş görüşmeleri dışındaki yönetim hissi vermiyor. Oyunun öğreticisi de tek kelimeyle kötü. Ne anlatmak istediğini o da bilmiyor, açıklayamıyor ve oldukça sıkıcı. Oyuna başlarken kahraman grubundan kendinize bir karakter seçiyorsunuz ve becerilerinizi kontrol ediyorsunuz.

Geliştirici, ciddi mekanik ayarları yapana kadar bu oyunu tavsiye etmem mükün değil. Öte yandan oyunu derinlemesine inceleyecek olursak; oyun içerisinde bitkiler ve zombiler hissedilir hale geliyor. Müzik ise zevke göre değişkenlik gösterse de bence kabul edilebilir. Grafik ve müzik olarak ortalamanın üstünde desek yanlış olmaz. Oyunun arayüzünde ise birçok bilgi düzeni ve seçenek bulunuyor. Kafanıza göre ayarlayabilmeniz yönünden arayüzde de çoğu oyunda bulunmayan iyi ayarlar bulunuyor. Bu yüzden 10 üzerinden 9 puan verilebilir bir arayüz. Mekaniklerde ise ciddi sıkıntılar göze çarpıyor. Oyunun mekanikleri iyi olsa belki yıllarca oynanabilecek bir oyun olabilecekken şu durumda, yakın zamanda ismi bile anılmayacaktır.

Oyundaki tüm mevcut mekaniğe baktıktan sonra yeni bir strateji kararı verdim. Kabul edilebilir niteliklere ve doğru büyüye sahip olmak için yaklaşık olarak 30 kez oyuna yeniden başladım. Oyunun kaydedicisinde de bir sıkıntı varmış gibi görünüyor. Başarısız olursanız, yeni bir kaydetme imkanı sağlayarak yeniden müzakere etmeniz gerektiğinde döner. Her ne kadar bu oyuncuların yararına gözükse de hileden bir farkı kalmayacaktır.

 

CEVAP VER