Battlefield 1’in yapımcısı (Electronic Arts) sıradışı bir karara imza atarak oyun platformu ’i Uzakdoğu ülkesi için komple yasakladı. Bir ülkenin oyun sunucularına erişimini kökten yasaklayan EA’nın bu hareketi “ilginç” bulundu.

Konuyu popüler paylaşım platformu Reddit’e taşıyan trivial_sublime isimli Myanmar vatandaşı bir kullanıcı, Origin hesabına giriş esnasında yaşadığı sorunu dile getirdi. “Erişim engellendi” hatası alan kullanıcı ufak bir araştırmanın ardından EA’nın dijital platformuna erişimin tüm ülke genelinde engellendiğini fark etti.

Reddit’te yorum yapan bazı kullanıcılar engellenmenin Myanmar’ı etkileyen ekonomik sebeplerden kaynaklandığını iddia etti. Ancak bu hareketin zamanlamasının da şüphe verici olduğu ortada. ABD Başkanı Barack Obama, 14 Eylül tarihinde ABD’nin Myanmar’a 20 yıldan fazla bir süredir uyguladığı yaptırımlara son vereceğini duyurmuştu. Origin’in bu haberden kısa süre sonra ülkenin sunuculara erişimini yasaklaması dikkat çekici. Ülkedeki illegal kullanım oranının yüksek olması da yasaklamanın bir sebebi olabilir.

Ekonomik yaptırımlar 7 Ekim tarihinde kaldırıldığı gibi, Myanmar’da Steam ve GOG gibi diğer dijital platformlar erişime açık. Ancak EA’nin Myanmarlı kullanıcılara geri ödeme teklif etmesi, hatta “Üzgünüz, tüm oyunlarınız gitti” gibi kısa bir açıklama yapmaması dahi kesinlikle şık değil. Ayrıca komple bir ülkenin oyunlara erişimini engellemek de tepki çeken bir hareket oldu. Neyse ki Reddit’e resmi bir açıklama yapan EA sözcüsü, Myanmar’dan Origin sunucularına erişimi kısa süre içinde tekrar sağlayacaklarını dile getirdi.

CEVAP VER