Historical game temalı oyunlar ile ilgili  özel bir makale hazırladık. Dünden bugüne historical game…

İlk önce historical game terimini bilmeyenler için açıklayalım: Gerçek hayattaki ülke kimliklerinin olduğu gibi oyuna geçirilmesi ve o medeniyet üzerinden işlenmesidir. Yani bilim kurgu değil de gerçek hayatın oyun dünyasına uyarlanması üzerinedir ve historical game temalı oyunlar genellikle tarihsel yani eski zamanlara dayanan oyunlardır. Bu oyunlarda bir ülkenin bina yapıları, eşyaları, savaş tarzları, gelenekleri, inançları gerçek hayattan tarih kitaplarından araştırılıp incelenerek oyuna geçirilir. Bu taktir edersiniz ki inanılmaz bir emek sonucu olur.

Dünden Bugüne : Historical Game Oyunlar Rehberi

Günümüzde historical game temasının ağır bastığı çok kaliteli oyunlar vardır;

Age of Empires

Kuşkusuz pek çok oyuncunun çocukluğu bu oyunu oynayarak geçmiştir. Hatırlarsanız bu oyunda bir  ülke seçerek şehir kuruyor ve rakiplerimizi yenmeye çalışıyorduk. Bu serideki yapılar, savaşçıların tarzları tamamiyle gerçek hayattan araştırılarak entegre edilmişti.

AC 

Assassin’s Creed serisinde bildiğiniz gibi her oyunda bir başka historical game örneği görüyoruz.

Call of Duty

Call of Duty serisi aslında tam olarak bu temanın bir örneği sayılmaz. Çünkü bazı CoD oyunları bilim kurgu ürünü ve geleceği konu ediniyor. Ancak özellikle Call of Duty 1 ve 3 tipik bir Historical Game örneğiydi.

Civilization Game

Bu seri de kuşkusuz historical game alanının kaliteli örneklerinden birisidir.

Travian Cermenler İçin Önemli Oyun Taktikleri

CEVAP VER