Gelmiş geçmiş en çok satan FPS oyunlarının başını çeken Doom oyunu ilk olarak 2D platformu üzerine kurulmuştu. 90’lı yıllarda oynama fırsatını yakalayanlar muhtemelen piksel tasarımlı oyun dinamiklerini de hatırlayacaklardır.

Doom efsanesi unutulur mu?

Her ne kadar 3 boyutlu olmasa da döneminin en kaliteli ve başarılı oyunları arasında gösterilen Doom 1’de düşmanları öldürüp onlardan çıkan mermi ve silahları kullanabiliyordunuz. Yön tuşlarıyla hareket ettirdiğiniz kahramanın düşmanları birer birer yok etmesini sağlayarak bir sonraki bölüme geçiş yapıyor, ardından oyunu bitirmeye bir adım daha yaklaşabiliyordunuz. Tabanca, pompalı ve taramalı tüfek gibi farklı silahlar da oyun içinde kullanılabilir durumdaydı. Şuan çok kötü bir oyun gibi gözüküyor olsa da, yayınlandığı yıllarda muhteşem bir oyundu.

Her şey yenilendi

Uzaylıları canavarları ve nazi subaylarını öldürdüğümüz Doom 1 oyunu şimdilerde yenilerek oyuncuların beğenisine sunuldu. Aslında “yenilendi” demek pek de doğru olmayabilir, çünkü birazdan tanıtacağımız bu oyun daha çok Doom 1’in parodisine benziyor. GameMaker Studio isimli yazılımla geliştirilen ve ücretsiz olarak oyuncuların beğenisine sunulan isimli bu oyun yalnızca 11 MB’lik bir dosya boyutuna sahip. Doom 1’de olanın aksine ’da FPS değil, üçüncü şahıs bakış açısıyla oyun oynanıyor. Ancak yine de çok eğlenceli ve Doom hayranlarını mutlu edecek bir oyun karşımıza çıkmış.

Oyunu indirmek için bit.ly/minidoomv1_3

MiniDOOM oyununun tanıtım videosunu aşağıdan izleyebilirsiniz.

CEVAP VER