cephesinden Türk oyuncuları üzecek bir başka haber daha var…

Oyun dünyasının önemli şirketlerinden biri olan, kurucuları Türk olduğu için de ülkemiz için son derece büyük bir önem teşkil eden Crytek, Karadeniz’de bulunan stüdyosunu kapatma kararı aldığını açıkladı.

Bilindiği üzere oyun dünyasında Türkiye yeterli gelişimi kaydedemedi. Ve yabancı uyruklu şirketlerin ürettiği oyunlar da çoğunlukla Türkçe desteği olmadan piyasaya sürülüyor. Haliyle Türk oyuncular genelde bir oyunu oynayabilmek için önce o oyunun Türkçe yamasını bulmak zorunda kalıyorlar. Crytek firması, bu bağlamda Türkiye için değerli firmalardan birisi… Dünyaca ünlü olan  bu şirket, Türkiye’nin gururu diyebiliriz çünkü kurucuları Türklerden oluşuyor. Ortaya koyduğu serisinde Türkiye’yi gururlandıran, Türkçe oyunu geçtim Türkçe dublajlı oyun sunan  Crytek, son olarak mali krizlerle uğraşmaktaydı.

Türkiye tarafından Crytek’e gelen dev yatırım şuan için sonuç vermedi ve Crytek, Türkiye’de bulunan bir stüdyosunu kapatma kararı aldığını resmen açıkladı. Elimize ulaşan bilgiye göre Crytek’e ait Karadeniz’de bulunan stüdyo başka bir oyun şirketine devredildi. Bundan sonra Karadeniz’de bulunan şube Sega bünyesinde hizmet verecek. Sega da bu stüdyoyu Total War serisini daha da iyi bir hale getirmek için çalışmalarında kullanacak.

Sonuç olarak Crytek’in yoğun küçülme çalışmaları devam ediyor ve dileriz bu durum Crytek’in tekrar yükselmeye başlamasıyla son bulur. Pek çok kaliteli yeni proje ile karşımıza çıkmalarını ümit ediyoruz.

CEVAP VER